avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate alina_mirela00

Activitate alina_mirela00

Va mulțumesc pentru sfaturi!S-a prezentat mama mea la registratura, de unde a aflat ca a fost depusa o cerere de către avocat abia în luna octombrie, nu in luna mai asa cum trebuia.
Bună dimineața! Relatez următoarea situație....se începe dezbaterea moștenirii jn instanta întrucât moștenitorii ( fiul defunctului respectiv nepoții de sora ai acestuia)nu se înțeleg asupra moștenirii.Intre timp pe un teren intravilan, un vecin construiește o anexa gospodăresca pe toată lungimea terenului ca accesoriu al locuinței lui și depozitează căpițe cu fan și lasă animalele pe terenul ce nu ii aparține.mentionez faptul ca anterior realizării construcției accesorii, terenul a fost împrejmuit cu gard, care a dispărut după realizarea construcției.unul dintre moștenitori, în momentul în care a aflat despre aceasta situație,merge și discuta cu vecinul ,informandu-l ca trebuie sa dărâme construcția jntrucat a fost realizata pe jn teren ce nu ii aparține și sa își ridice bunurile depozitate pe acest teren.vecinul spune ca va proceda asa, însă amână momentul, ulterior afirmând ca el asa a achiziționat cu chitanță de mana.
Moștenitorul întocmește adresa către primăria din acel sat, în urma acestei situații fiind făcute niște măsurători din care rezulta ca dintr-o suprafață de 1400mp, 37 mp lipsesc, fără a se pune în schimb pari de delimitare, și moștenitorul fiind îndreptat sa se adreseze altor instituții ale statului.in urma acestei situații, moștenitorul B îngrădește jumătate din teren amplasand jn gard provizoriu din plasa, iar moștenitorul A merge la politie pentru a sesiza aceste aspecte.Politia nu înregistrează sesizarea, îl cheamă la sediu pe vecin și ii pune în vedere verbal sa își ridice bunurile și sa aducă terenul in starea jnitiala.Mostenitorul A face plângere penala la parchet pt tulburare de posesie , intre timp se interesează la agentul de politie ce s a mai realizat in aceasta speță.Politistul ii spune ca a flat despre dezbaterea succesiunii în instanta și ca nu poate face nimic in acest sens întrucât nu are titlu de proprietate, ori kn aceasta situație, moștenitorul A este și sezinar, si mai milt decat atat, afla de la politistul care se ocupa ca mostenitorul B ar dori ca in urma dezbaterii succesiunii sa solicite el acea parte de teren ocupata abuziv si sa il lase pe vecin sa isi pastreze constructia.ce este de făcut în aceasta situație? Vecinul nu numai ca nu aduce terenul in starea initiala, dar achiziționează și 3 vite pe care le tine pe terenul in cauza.la ultima discuție dintre moștenitor și politist, din motive neștiute asista și primarul comunei iar ambii îl îndeamnă pe moștenitor sa aștepte sa se termine dezbaterea succesiunii întrucât jn momentul de fata nu are nici o calitate pentru a întreprinde vreun demers, ceea ce este suspect în condițiile în care primarul este ruda cu vecinul care a construit ilegal.va rog sa ma jndrumati ce pași trebuie urmați!va mulțumesc!este posibil ca toate acestea sa se întâmple pentru a trece o anumita perioada de timp și indirect vecinul sa fie favorizat?exista vreun termen de prescripție care i ar putea cauza moștenitorului care s-a autosesizat?
Noi i am explicat avocatului ce ni s a spus de la banca, dansul a procedat cum a considerat de cuviință, sau poate nu.ce v-am explicat eu dumneavoastră sunt aspecte pe care avocatul ni le-a spus pana acum.noi nu avem cunostinte juridice si nu ne-am dat cu parerea.De aceea nu știm ce sa mai credem. Și jn situația in care este vorba despre o persoana interzisa, nici măcar avocatul nu cunoaște numărul dosarului?pentru ca l-am solicitat și se sustrage de la a oferi răspunsuri.
Mama mea este tutore a unei persoane interzise prin lege.in urma decesului unei mătuși a acestuia, s-a obținut în instanta autorizarea mamei mele pentru a-l reprezenta la deschiderea succesiunii,printr-o incheiere.mentionez faptul ca succesiunea consta intr-un cont deschis la o banca în care se afla o anumita suma de bani.in baza acestei incheieri precum și a unui certificat de moștenitor obținut de la.notar în baza actului doveditor ca este tutorele persoanei interzise dar și a certificatului de moștenitor unde se specifica faptul ca persoana jnterzisa este moștenitor cu o cota de 1:1, fiind reprezentat de mama pentru a întra în posesia sumei de bani aflata in cont, aceasta s-a prezentat la banca, de unde a primit un răspuns verbal, nu scris ca în încheiere nu este specificat faptul ca tutorele poate ridica banii ci doar ca reprezinta persoana interzisa la deschiderea succesiunii, motiv pentru care avocatul mamei susține ca a depus o cerere de completare la judecătorie în urma cu aproximativ 5 luni.Solicitandu-i acestuia informații, a primit doar amânări sau răspunsuri ambigue.in momentul în care mama mea a solicitat nr de dosar ,întrucât acesta nu apărea pe portal just, a spus ca se va jnteresa, revenind ulterior cu o scuza cum ca doamna care a înregistrat cererea , a făcut o jn mod eronat și ca nu ii poate da nr de dosar având în vedere ca este vorba de o persoana interzisa.Ceea ce personal mi se pare absurd pentru ca și pana acum a fost vorba tot despre aceasta persoana interzisa, toate acțiunile în instanta făcute în numele acestuia apărând pe portal just.
Ce ma jndrumati sa fac, va rog!
Bună ziua!în situația in care un avocat ales nu a depus cerere de completare hotărâre in termenul legal, amânând sa îmi dea răspuns de la o zi la alta,respectiv invocând diverse motive atunci când solicitam informații cu privire la cererea formulata în numele meu, cum pot proceda pentru a beneficia de aceasta completare a hotărârii.Știu deja ca impotriva avocatului pot depune o plângere la baroul din care face parte, dar ma interesează cum se poate remedia situația cu completarea hotărârii judecătorești.Va mulțumesc!
buna seara!am si eu o nelamurire in urmatoarea situatie...
un apartament este scos la licitatie.intentionez sa particip la aceasta licitatie insa intimpin o problema...in urma cu cativa ani unul dintre proprietari a decedat iar in procesul verbal de scoatere la licitatie a apartamentului este specificat faptul ca in urma decesului nu s-a realizat documentatia privind succesiunea.astazi am contactat executorul bancar iar in urma unor intrebari pe care le-am adresat privind acest aspect mi s-a raspuns ca in cazul in care voi castiga licitatia eu voi fi nevoita sa fac aceasta succesiune dupa achitarea sumei stabilite in cadrul licitatiei. este normal ca eu sa ma ocup de remedierea acestei situatii?
are vreo importanta faptul ca nu s a facut succesiunea la momentul potrivit?
din cate stiu, in cazul in care voi castiga licitatia actele se vor intocmi prin intermediul judecatoriei in a carei raza teritoriala se afla apartamentul in cauza, iar in aceste conditii va mai fi nevoie sa se faca succesiunea?
VA MULUMESC!AM ADRESAT ACOLO INTREBAREA,
buna ziua!o matusa in varsta de aproape 90 ani a plecat in Austria in urma cu 40 de ani unde s-a casatorit cu un cetatean austriac
a ales atunci sa renunte la cetatenia romana pentru a o dobandi pe cea a sotului,zis si facut!dupa 22 de ani de munca a iesit acolo la pensie insa dupa moartea sotului a hotarat sa revina in tara noastra alaturi de familia ramasa aici,
mentionez ca nu sta aici mai mult de doua luni intrucat a auzit din surse neoficiale ca daca depaseste perioada de doua luni poate pierde pensia de acolo care este destul de frumusica,asa ca alterneaza cu locuinta intre Romania si Austria,
fiindca a ajuns la o varsta inaintata si este si bolnava ar dori sa se reintoarca in tara natala si sa isi faca din nou rezidenta aici insa nu stie daca acest lucru i ar putea cauza si eventual daca i s ar suspenda pensia de acolo ,Menionez ca beneficiaza de pensie fiindca a lucrat dar si de pensie de boala,
Ar fi posibil sa faca aceste mutari fara sa piarda pensia si daca este posibil ce acte trebuie facute si cui sa se adreseze
doreste sa isi faca rezidenta din nou in tara noastra fiindca nu ii mai permite starea de sanatate sa faca atatea drumuri intre tara de origine si Austria
Va mulumesc!
buna ziua!
sotul meu,are pusa poprire pe niste carduri.eu vreau sa deschid un depozit la termen pe numele meu.
cei de la fisc imi pot lua banii in contul datoriei sotului meu?
mentionez ca viram in fiecare luna o suma de bani in contul datoriei
va multumesc.