avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate dasca7727

Activitate dasca7727

Răspuns la discuția Carte de munca
pb e asaeu lucrez la un bar si vin sarbatorile si nu au oameni eu le-am spus de o saptamana ca plec si ieri mi--am dat demisia in scris ei ma ameninta ca se duc la itm la politie ca eu trebuie sa stau 14 zl in preaviz si ca eu am carte e munca si lucrez legal e posibil sa ai carte de munca fara sa semnezi un contract la angajare doar cu copie dupa buletin?nici macar contract pe perioada de proba nu am.Ce imi pot face legal daca nu ma mai duc la servici?
Discuție Carte de munca
am si eu o problema m-am angajat la un restaurant dar nu am semnat nici un contract eu am vrut sa plec si mi s-a spus ca tb sa dau preaviz tot ce le-am dat e copie de buletin sunt obligat sa raman 14 zl in preaviz?precizez ca nu am semnat contract de munca si nici nu am o copie A CONTRACTULUI pot sa imi dau demisia doar si sa plec fara preaviz?patronul mi-a sp ca am carte de munca electronica si ca sunt obligat sa raman 15 zl.nu e normal sa am si eu o copie a contractului?
Discuție carte de munca
unde pot sa imi verific vechimea in munca?
Discuție Sedii sociale
Am si eu o pb , am achizitionat un ap si fostul proprietar si-a lasat aici sediile sociale de la niste firme, precizez ca in contractul de vanzare cumparare nu era stipulat ca se afla sedii aici, acum cand am vrut sa imi deschid firma nu pot pt ca nu pot sa imi deschid un sediu socila aici cuam as putea sa scap de sediile lui?tb sa il dau in judecata?as avea castig de cauza pt ca in contractul de v-c nu exista vreo mentiune de sedii aici?sau tb doar sa il caut si sa ma rog de el sa si le mute?
Discuție sediu social
pb e asa ..eu am cumparat un ap de la cineva si el si-a lasat sediile sociale aici vreau sa stiu daca eu pot sa le inchid sau sa le mut tinand cont ca nu am contract cu el pentru sedii si ca nu mi-a spus la vanzare ca are sediile aici
Vreau a inchiriez unei firme sub fora de contract de comodat un apartament vreau sa stiu i eu pareri pro i contra au mai bn zis dezavantaje si avantaje