avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Activitate razvanmi

Activitate razvanmi

Daca in cazul in care mama , fosta sotie , al carei copil este dat in judecata intr-un proces de tagaduire a paternitatii refuza testul ADN , instanta va aprecia acest lucru ca pe o demonstratie a unei vinovatii ? asa cum de ex in cazul tatilor dati in judecata , in multe cazuri , chiar notorii , neprezentarea acestora la test le confirma calitatea de parinte. Adica e psibil ca in lipsa unor altor probe solide sa considere ca reclamantul nu este tatal copilului ? Simpla declaratie a mamei ca tatal nu este cel biologic poate fi suficienta pt a i da castig de cauza mamei ?
Daca nu se prezinta am inteles ca ii da o amenda , dar cat de mare ??? Poate nu are bani si totusi asa se prezinta daca ii spun asta .....sau plateste si amenda si e obligata sa se duca cu copilul ?
Citesc , citesc si avand o situatie similara -divort cu refuz de execitare drept vizita - mi se pare tot mai clar ca cine nu are copil , nu se va gandi cu adevarat la interesul copilului . ar trebui sa fie in fisa postului judecatorilor si avocatilor din dosarele de divort cu minori sa aiba macar un copil . Sa nu mai judece la rece .da , da , da , stiu , justita e legata prin definitie la ochi , insa ar trebui sa isi dea carpa jos cand hotaraste pt un copil a carui dezvoltare emotionala si psihica va fi afectata pe vecie de decizii luate fara a sti efectiv daca un copil de 2 sau 3 ani se simte bine cand se trezeste noaptea si nu o gaseste pe mama langa el . Asa e simplu de supus , doarme cand la unul , cand la altul si nu are decat sa se acomodeze . Cu ce pret ? Traumatizati-l de mic , de dragul relatonarii aberante si facuta cu toporul .
Nu as lua copilul de langa mama lui peste noapte si nici nu as tine-o prea tarziu , daca are deja o rutina serile , pt nimic in lume , desi pe mama-sa o urasc . Copila nu trb sa sufere .
Sotia a depus apel , deci pana nu se termina procesul , adica dupa ce se judeca si apelul , nu pot sa vad copilul ? Pot si eu sa fac apel si sa spun ca m-a impiedicat ? Si ca nu a repectat hotararea ?
De cand se poate exercita dreptul de vizita al minorului care nu mi-a fost incredintat ? Hotararea scrie ca este supusa atacului in 30 zile si inca nu a expirat . Mama nu imi da inca voie sa vad fata , zice ca sa asteptam , dar ar fi deja al 3 lea week-end in care nu ma primeste ....nu stiu daca a facut apel, nu amrimit nimic...
Buna seara , dar daca renunt la pretentii materiale legate de ce cheltuieli am avut cu copilul si nu cer decat un test la IML pentru o confirmare a paternitatii ? Parca nu as vrea sa o acuz in mod direct de infidelitate , de fapt nici nu am de ce , nu ma bazez decat pe ceea ce mi-a spus.. La nervi ...daca se dovedeste ca e copilul meu si imi cere daune are vreo sansa sa le obtina ? Sau in acelasi caz ii pot cere despagubiri pt ca si-a batut joc de mine si m-a mintit ?
De acord cu dvs , insa : locuim separat din momentul in care ea a introdus actiunea , iar eu ii dau niste bani lunar . Intentionez ca in cazul in care se dovedeste ca nu e a mea sa ii cer acei bani inapoi .
Oricum , de partaj nu poate fi vorba , am locuit in casa care apartine parintilor ei , avea absolut tot , nu a fost nevoie sa investim nimic de cativa ani . Cheltuielile nu au fost decat pt mancare , utilitati si intretinere . Macar atat am reusit sa stabilim ca nu avem pretentii materiale privind bunuri . De aceea as dori sa recuperez banii pe care i-am dat pt cheltuieli cu fata .
Multumesc , voi incerca oricum , desi nu " este cu neputinta " sa fiu tatal copilului. Asa este , luna august 2011, vechiul Cod , cum ati spus .
Deci acelasi judecator va hotara in ambele procese ??? In cazul in care primul este suspendat banuiesc , asa cum m-ati sfatuit sa fac .
Poate ca e mai bine sa fie cel cu tagada separat , ca sa fie judecat de altcineva ; daca nu am dreptate si fata e a mea macar sa nu-mi fac un rau si mai mare si sa pierd niste drepturi legate de ea . De fapt , trebuie introdus la aceeasi instanta ?
Nu mai exista nici un fel de intelegere intre noi doi ; concret , imi puteti spune daca e bine sa fac 2 procese , sau sa merg pe cel de divort si sa cer tagada de care spuneti ?
"Paternitatea poate fi tăgăduită, dacă este cu neputinţă ca soţul mamei să fie tatăl copilului." adica e deplasat sa cer asta daca noi locuiam impreuna ca sot si sotie si nu o banuiam de nimic pe atunci ???? bine , cred ca pot sa cer orice , dar in acest caz nu am nici o sansa sa obtin o testare ? Judecatorul aproba un test numai daca pot dovedi ca ea a fost si cu altcineva ? Sotia mi-a spus intre patru ochi , la nervi , ca nu e fata mea ... Nu e proba pe care sa o accepte judecatorul ? Altceva nu am , dar numai pe baza asta pot cere test ?
Nu vreau sa fiu mintit in continuare si nu ar fi normal sa platesc o viata pensie , chiar daca imi pare rau de copil , nu are nici o vina ..
Buna seara,
Sunt in divort cu sotia , avem un copil de un an si 7 luni . Eu as fi de acord sa platesc pensie alimentara , dar am niste ganduri ca fata nu e a mea . Concret , nu am prins-o pe sotie niciodata cu nimic , au fost doar niste vorbe aruncate la cearta , dar care totusi m-au tulburat . Si de fapt , parca nu simt fata ca ar fi copilul meu , nu imi mai dau seama acum daca pana la discutii simteam la fel sau ceea ce mi-a spus ea m-a suparat asa rau ca nu vreau sa le mai vad pe nici una .
Se poarta de ca si cum copilul ar fi doar al ei . Poate ca asa e , dar nu vreau sa platesc aiurea .
Credeti ca pot sa cer in procesul de fata un test de paternitate , sau sa fac proces separat ? Ma tem ca daca ma insel , sotia sa nu ceara despagubiri sau sa nu ma mai lase sa o vad . In orice caz ,as putea sa cer amanarea hotararii pana aflam adevarul ? Sau daca deschid proces pentru paternitate separat poate influenta procesul de divort de acum ? Nu as vrea sa pierd vreun drept pt ca am dorit sa aflu adevarul...eu am declarat in cererea de divort ca sunt de acord sa platesc , vreau si program de vizita pentru a-mi vedea fata , dar acum cum pot spune ca trebuie sa amanam asta pana ma lamuresc ????