avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate florian11863

Activitate florian11863

Discuție Copii documente
daca ceri de la asociatie copii xerox dupa anumite documente(liste, facturi, pv. ale hotararilor de comitet etc.).In cat timpar trbui sa le primsti,conform legi 230?
Cu stima FF
DA DL.bizman, nu trebui omis nici un proprietar, dar sa o imparti pe nr.pers. inscrise in cartea de imobil,! vi se pare corect?
Consumul asoc lunar este intre 500-600mc apa rece
in lunile iunie-iulie s-a spart conducta de apa rece, inregistridu-se un consum in valuare de aprox.16000 lei.Comitetul a hotarat ca acceastasa fie repartizata pe nr de pers inregistrate in cartea de imobil(ceeace cred ca este aberant si pe langa lege).Legea prevede repartizarea pe ne pers existente in bloc la data consumului(ceeace iar nu este in regula,legal! ,dar cam aiurea).Eu am sustinut ca ar trebui repartizata pe cota indiviza(intrucat suma a fost generata de un defect tehnic, iar reparatiile se repartizeaza pe cota indiviza)
Dv ce parere aveti?Cum ar fi cel mai legal?
Care sunt obligatiile stpanilor de caini ?( privind microciparea,sterilizare, etc.)
Răspuns la discuția repartizarea facturilor
mie mu-mi pare asa "bulibasala", dar nu-mi pare corect ca factura sa fie platita numai de cei cu aparat in casa in timp ce usa, amortizorul si incuietoarea sun frectionate de toti locatari. Dar hotararea fiind a adunarii generale, trebuia sau nu respectata? Cum poate fii reglementata aceasta situatie?
Cu respect
FF
Problema consta in faptul urmator: factura de service interfon este calculata de furnizor pe numarul de apartamente care au aparat, comform si cu contractul incheiat cu asociatia. Dar se asigura service pentru usa, amortizorul de la usa , incuietoarea de la usa de intrare si aparatele de la apartamentele ce au aparat. In cadrul unei adunari generale a asociatiei s-a hotarat ca, contravaloarea facturii sa fie repartizate astfel : 2/3 din factura pe total numar de persoane prezente si 1/3 celor care au aparat in apartament daca sunt prezenti la domiciliu in luna respectiva.Schimbandu-se conducerea asociatiei, aceasta a hotarat ca factura sa se repartizeze numai celor cu aparat in apartament, comform art 48 al 2 din legea 230. Cum este corect comform legi 230 art 48 al 2 sau comform hotarari adunari generale?
Cu multumiri
FF