Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Copii documente
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Copii documente

daca ceri de la asociatie copii xerox dupa anumite documente(liste, facturi, pv. ale hotararilor de comitet etc.).In cat timpar trbui sa le primsti,conform legi 230?
Cu stima FF
30 de zile.
Iata ce prevede dispozitia in vigoare
L nr 230/2007
Articolul 10
Proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si au acces, la cerere, la orice document al acesteia.

Legiutorul a prevazut dreptul proprietarilor la cunoasterea tuturor aspectelor activitatii asociatiei si obligatia acesteia de a permite accesul la documente
Accesul la documente inseamna asigurarea conditiilor pentru parcurgerea/ studierea acestora
Nu exista dispozitie in vigoare care sa impuna obligatia asociatiei de proprietari sa puna la dispozitia proprietarilor copii dupa documentele asociatiei
florian11863 a scris:
daca ceri de la asociatie copii xerox dupa anumite documente(liste, facturi, pv. ale hotararilor de comitet etc.).In cat timpar trbui sa le primsti,conform legi 230?

Conform legii 230/2007 asociatia nu este obligata sa elibereze copii ale documentelor. Asa ca puteti sa nu le primiti niciodata.

Daca asociatia are ceva de ascuns nu va elibera niciodata copii de pe documente...
mira55 a scris:

Daca asociatia are ceva de ascuns nu va elibera niciodata copii de pe documente...

In schimb le puteti studia la sediul asociatiei.