avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate ionutcrucea

Activitate ionutcrucea

buna ziua. sunt divortat de aproape un an...locuim in strainatate. incredintarea minorului a fost data mamei. eu am dreptul la vizita si de a lua minorul la locuinta mea 2 weekenduri pe luna,dar din decembrie minorul a fost dus de catre mama in romania la bunici. fosta mea sotie nu raspunde la telefon de cateva luni bune...legatura cu minorul o am doar prin telefon cu numar de romania. ce trebuie sa fac sa respecte hotararea judecatoreasca?...sa pot fi alaturi de copilul meu. va multumesc.
Buna ziua. Cat timp poate dura un divort de comun acord? Si daca apar unele probleme pe durata acestuia(nu suntem de acord in unele hotarari) cum ar fi vacantele impreuna cu minorul sau partaj...eu imi doresc ca divortul sa se termine cat mai repede si pe cale amiabila....ce ar trebui sa fac?
Deci ancheta sociala va fi facuta obligatoriu? Chiar daca suntem de comun acord in aproape toate cu privire la divort si autoritatea parinteasca?
Va multumesc. Sotia mea nu vrea sa-mi spuna adresa unde va locui cu minorul,spune doar ca atunci cand va trebui sa il iau il aduce ea,este normal?momentan locuim impreuna.
Sunt in divort de comun acord de sotia mea. Problema este ca nu este de acord cu cerintele mele ptr vizita la copil. Eu am cerut: - sa pot lua copilul de sambata pana duminica la domiciliul meu(este de acord)-am cerut 2 saptamani vacanta de vara(nu este de acord)-am cerut o saptamana la Paste sau la Craciun(este de acord) Am aceste drepturi sau decide judecatorul?