avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate antonia73

Activitate antonia73

Buna ziua. In aceasta situatie ma aflu si eu. Insa, dincolo de acest aspect, urmatorul este mai important:
1. Trebuie sa achit din nou fondul de rulment, desi niciodata nu am fost restantiera si desi am chitanta ca l-am mai achitat o data. Si asta doar pentru ca vechiul administrator l-a folosit pentru uzul propriu, iar administratia de proprietari se judeca acum cu el. Cand am intrebat de ce sa mai achit o data ceea ce am achitat deja, mi s-a raspuns ca daca nu imi convine sa il dau in judecata pe vechiul administrator (este locatar in acelasi bloc) si sa recuperez de la el ceea ce platesc acum. Intrebare: pai daca actuala administratie se judeca cu el pentru aceleasi lucruri, de ce sa ma mai judec si eu? Caci platim deja avocati pentru aceeasi cauza, nu?
2. Nu sunt afisate la intretinere: facturi, devize, procesele verbale si hotararile AG niciodata.Cand am solicitat acest lucru, mi s-a spus ca nu se practica pe nicaieri. Exista stipulata aceasta obligativitate in vreo lege?
3. Salariul administratorului este in cuantum net de 1.000 L, in conditiile in care vine doar 8-10 ore/ luna pt. incasare. Incotro sa ma indrept? Inteleg ca presedintele are 250 L, iar femeia de serviciu 350 L. Cheltuielile repartizate la intretinere pentru salarii insumeaza per total 4.800 L. E corect?
In speranta ca ma veti indruma catre legile sau institutiile ce pot reglementa cele prezentate mai sus, va multumesc anticipat. Toate cele bune!
Buna ziua. Vom divorta amiabil la notar, avand un copil minor si un altul major, insa inca in procesul de invatamant. Inteleg ca ar trebui sa facem o lichidare a regimului matrimonial, aceasta fiind precursoarea partajului. Insa, la fel de bine inteleg ca partajul poate sa nu fie facut, cata vreme ne intelegem absolut in toate aspectele, de la datorii la impartirea casei si a masinilor. Care este procedura cel mai putin costisitoare pe care o putem urma? Va multumim!
Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua. Am convenit cu sotul meu sa divortam la notar, fiind in totalitate de acord asupra oricarui aspect. Detinem si un apartament. As dori sa stiu daca mai avem nevoie de partaj in cazul in care vindem apartamentul de comun acord, intelegandu-ne si asupra acestui lucru. Va multumesc!