avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 860 soluții astăzi
Forum Activitate gavroche_76

Activitate gavroche_76

Buna ziua.
Am achizitionat un autovehicul din Olanda prin intermediar.
Intermediarul este persoana juridica romana.
Am primit actele in original ale masinii, factura dintre firma din Olanda si firma din Romania si factura intre firma din Romania si mine ca persoana fizica.
Nu pot inregistra masina la Fisc pentru ca imi cere adeverinta de la firma care imi vinde masina ca nu are datorii la Fisc.
Firma respectiva a scris pe factura ca masina reprezinta stoc marfa conform Art. 261 alin. 5 OUG 125/2011.
Am citit legea si am inteles ca firma nu trebuie sa plateasca impozit pentru masina pentru ca nu a inmatriculat-o deci nu are ce "fiscal" sa imi dea.
Inteleg si accept ca fiind primul care inmatriculeaza masina in Romania trebuie sa platesc eu impozitul.
Totusi cei de la Fisc vor neaparat fiscalul de la firma vanzatoare, fara de care nu o pot inregistra pe numele meu.
Ce ma sfatuiti?
Multumesc!
Buna seara.
Am un soft creat de mine.
Daca il inregistrez la ORDA pe persoana fizica il pot folosi in firma la care sunt administrator?
Asta inseamna ca eu pot semna linistit clauza de neconcurenta pentru ca ea este nula?
Faptul ca eu stiu ca e nula si totusi o semnez, ma poate afecta intr-un fel?
Aveti dreptate. E vorba de clauza de neconcurenta. Si sunt prevazute urmatoarele:
1. activitãţile ce sunt interzise salariatului la data încetãrii contractului (orice activitate),
2. perioada pentru care îşi produce efectele clauza de neconcurenţã (2 ani),
3. terţii în favoarea cãrora se interzice prestarea activitãţii (orice tert care desfasoara activitate identica sau similara sau care a fost implicat in tranzactii cu angajatorul)
4. aria geograficã unde salariatul poate fi în realã competiţie cu angajatorul (Romania)
5. Sanctiune in cuantum de 30.000 euro pentru incalcarea clauzei

Nu exista stipulat cuantumul indemnizaţiei de neconcurenţã lunare.
Referitor pct. 1 inseamna ca nu ma pot angaja nici maturator la o alta firma concurenta?
Referitor pct. 3 inseamna ca daca firma mea are, sa zicem, contract cu un serviciu de curierat, eu nici la ei nu ma pot angaja?
Referitor pct. 5 cam aberant nu? Pentru un salariu de 1.000 ron pe luna.

Buna ziua.

Patronul meu doreste sa semnam un act aditional la contractul individual de munca in care se specifica:

..... angajatul nu are voie sa se angajeze, timp de 2 ani de la incheierea contractului de munca, la orice firma concurenta sau care are un obiect de activitate similar sau asemanator........
.... deasemenea mi se interzice si infiintarea unei firme proprii sau orice afiliere cu o firma cu obiect de activitate similar sau asemanator pe perioada de 2 ani

Daca eu sunt programator ca ce sa ma angajez ?
Mi se pare mie sau aceste clauze sunt abuzive?
Mentionez ca nu am beneficiat de cursuri de formare profesionala pe perioada angajarii.
Mi s-a explicat clar ca daca nu semnez acest act aditional voi fi dat afara.