avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Achizitie autovehicul Olanda
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Achizitie autovehicul Olanda

Buna ziua.
Am achizitionat un autovehicul din Olanda prin intermediar.
Intermediarul este persoana juridica romana.
Am primit actele in original ale masinii, factura dintre firma din Olanda si firma din Romania si factura intre firma din Romania si mine ca persoana fizica.
Nu pot inregistra masina la Fisc pentru ca imi cere adeverinta de la firma care imi vinde masina ca nu are datorii la Fisc.
Firma respectiva a scris pe factura ca masina reprezinta stoc marfa conform Art. 261 alin. 5 OUG 125/2011.
Am citit legea si am inteles ca firma nu trebuie sa plateasca impozit pentru masina pentru ca nu a inmatriculat-o deci nu are ce "fiscal" sa imi dea.
Inteleg si accept ca fiind primul care inmatriculeaza masina in Romania trebuie sa platesc eu impozitul.
Totusi cei de la Fisc vor neaparat fiscalul de la firma vanzatoare, fara de care nu o pot inregistra pe numele meu.
Ce ma sfatuiti?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Emeric89 , utilizator 20:08, 25 Februarie 2020
Sunt in acelasi situatie, ati reusit sa inmatriculati masina ?
Si daca da, cum ati reusit.

Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inselatorie sau nu? weedmastersr weedmastersr Buna ziua, Am o mica dilema. Am achizitionat un auto SH adus la comanda de catre o firma autorizata in comertul cu autovehicule. Mi-au dat un dosar cu toate ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare auto nou: stampila remtii si certificat fiscal necesare relu_ms relu_ms Buna ziua, Am cumparat o masina noua de la un dealer autorizat din Romania (Braila). Am fost la Impozite si taxe locale Sector 6 si nu am reusit sa ... (vezi toată discuția)
Radiere auto cerut de primarie pentru firme cu cod caen 4511 mariantuca mariantuca Buna ziua, am cumaparat un autoturism in data de 24.06.212 de la o firma x intreprindere individuala cu cod caen 4511. Firma x a achizitionato din Belgia cu ... (vezi toată discuția)