avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Activitate florbad2006

Activitate florbad2006

Răspuns la discuția tamponare usoara
multumesc frumos! o seara buna.
buna ziua, ieri 20.08.16, am tamponat usor un autoturism condus de un sofer care nu detine permis auto. in amiabila a trecuta proprietara masinii la sofer. accidentul s-a petrecut in peco, deci este filmat si se vede cine a fost la volan. plus ca in momentul impactului soferul era singur. in mod normal eu trebuie sa-i dau asigurarea, ca am gresit. faptul ca el nu are permis schimba situatia mea in vreun fel?
PS: in momentul completarii amiabilei nu stiam ca soferul nu detine permis (l-am cautat pe facebook si avea trecut ca face scoala de soferi; apoi am observat ca pe amiabila e numele proprietarei masinii, dar deja plecasem din localitate). maine urmeaza sa mergem la asiguratorul meu si vreau sa-i cer soferului sa refacem abiabila corect.
va multumesc
multumesc frumos pentru lamuriri. o zi frumoasa.
ok. multumesc. cine stabileste valoarea raspunderii patrimoniale, judecatorul sau angajatorul? adica, daca eu refuz sa semnez angajamentul de plata, mi se pot opri banii din salariu prin decizia angajatorului? ( directorul de magazin mi-a spus ca nu mi se opresc, daca nu semnez, dar mi se vor face 3 referate pe diverse motive pentru a putea fi concediata legal)
am recitit contractul de munca, iar la indatoriri si responsabilitati specifice gestiunii colective (magazinul are mai multe raioane, dar gestiunea este comuna) :"asumarea responsabilitatii gestiunii colective, respectiv stoc de marfa, mijloace fixe si obiecte de inventar si asupra oricaror bunuri si obiecte din patrimoniul societatii, pe care angajatii le utilizeaza in activitatea desfasurata sau la care au acces liber". alta clauza din care sa rezulte o raspundere materiala nu mai exista.
nu am semnat nimic. din ce am aflat de la colegii mai vechi in firma, si care deja platesc rate, firma emite angajamente de plata dupa inventar pe care angajatii trebuie sa le semneze, in caz de refuz fiind dati afara pe diverse motive.
buna ziua, angajatorul la care lucrez are firma de paza, camere de supraveghere...neperformante, insa in cazul in care se intampla sa lipseasca produse la inventar singurii care raspund sunt angajatii, care sub amenintarea ca altfel vor fi dati afara, sunt obligati sa plateasca rate lunare pentru acoperirea lipsurilor. intrebarea mea este daca angajatorul are cadru legal sa faca asa ceva?
mentionez ca m-am angajat consilier vanzari, nu agent de paza.
Răspuns la discuția vecin agresiv
da, am sesizat politia in ziua incidentului la cateva ore distanta. s-a luat masura amenzii impotriva vecinului, cu mentiunea ca daca recidiveaza sanctiunea se poate inaspri. de la vizita politiei abia daca se mai aude cand merge prin casa...se pare ca s-a linistit...acum sper sa dureze. va multumesc
Răspuns la discuția vecin agresiv
da, va multumesc pentru raspuns. m-am gandit la politie, dar daca nu ajunge in timpul conflictului nu prea au ce sa faca nici ei. insa m-ar interesa mai mult cum sa procedez in privinta faptului ca am fost injurata si amenintata cu martori, politia are competenta sau trebuie sa ma adresez instantei de judecata?
Discuție vecin agresiv
buna ziua.
locuiesc intr-un imobil cu 4 etaje, la etajul 3. vecinii de deasupra mea aproape in fiecare noapte se cearta, fac zgomot (pe la 12- 1 noaptea)...sa nu spun ca se aud si cand tipa ca..."urmeaza inpacarea" (ma intelegeti). niciodata nu am spus nimic, am trecut cu vederea...ca de' asa e la bloc. insa mi s-a intamplat sa fiu nevoita sa schimb usa de la intrare ca cea veche s-a bolocat si am spart-o, iar vecinul de deasupra a venit foarte nervos la ora 4 dupa-amiaza ca nu poate dormi. cand spun ca a venit nervos ma refer la faptul ca am fost amenintata ca voi avea probleme, am fost injurata si a sarit la bataie la baiatul care-mi facea reparatia la usa...cum sa procedez? va multumesc.