Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... tamponare usoara
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

tamponare usoara

buna ziua, ieri 20.08.16, am tamponat usor un autoturism condus de un sofer care nu detine permis auto. in amiabila a trecuta proprietara masinii la sofer. accidentul s-a petrecut in peco, deci este filmat si se vede cine a fost la volan. plus ca in momentul impactului soferul era singur. in mod normal eu trebuie sa-i dau asigurarea, ca am gresit. faptul ca el nu are permis schimba situatia mea in vreun fel?
PS: in momentul completarii amiabilei nu stiam ca soferul nu detine permis (l-am cautat pe facebook si avea trecut ca face scoala de soferi; apoi am observat ca pe amiabila e numele proprietarei masinii, dar deja plecasem din localitate). maine urmeaza sa mergem la asiguratorul meu si vreau sa-i cer soferului sa refacem abiabila corect.
va multumesc
florbad2006, utilizator
Daca soferul nu avea permis nu aveti ce amiabila sa refaceti. Trebuie anuntata politia, si acestia trebuie sa emita constatarea. Oricum cel care a condus fara permis risca dosar penal.
multumesc frumos! o seara buna.