Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... vecin agresiv
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

vecin agresiv

buna ziua.
locuiesc intr-un imobil cu 4 etaje, la etajul 3. vecinii de deasupra mea aproape in fiecare noapte se cearta, fac zgomot (pe la 12- 1 noaptea)...sa nu spun ca se aud si cand tipa ca..."urmeaza inpacarea" (ma intelegeti). niciodata nu am spus nimic, am trecut cu vederea...ca de' asa e la bloc. insa mi s-a intamplat sa fiu nevoita sa schimb usa de la intrare ca cea veche s-a bolocat si am spart-o, iar vecinul de deasupra a venit foarte nervos la ora 4 dupa-amiaza ca nu poate dormi. cand spun ca a venit nervos ma refer la faptul ca am fost amenintata ca voi avea probleme, am fost injurata si a sarit la bataie la baiatul care-mi facea reparatia la usa...cum sa procedez? va multumesc.
Va puteti adresa politistului de proximitate .
Aceasta e partea mai interesanta a activitatii politistilor de proximitate. In cea mai mare parte a timpului, ei se ocupa insa cu rezolvarea petitiilor cetatenilor. Daca acestia fac plangere doar prin telefon, e mai simplu: agentii se deplaseaza la fata locului si vorbesc cu persoanele implicate. De exemplu, daca un vecin se plange ca altul face galagie, trebuie intrebati si ceilalti vecini de pe palier. Uneori se ajunge la amenzi, dar pana acolo politistii incearca sa-i convinga pe scandalagii cu vorba buna.
da, va multumesc pentru raspuns. m-am gandit la politie, dar daca nu ajunge in timpul conflictului nu prea au ce sa faca nici ei. insa m-ar interesa mai mult cum sa procedez in privinta faptului ca am fost injurata si amenintata cu martori, politia are competenta sau trebuie sa ma adresez instantei de judecata?
Nu este neaparat nevoie sa va adresati Politiei in timpul conflictului puteti sa sesizati si dupa conflict ca pe viitor sa nu va mai faca problemesi specificati ca aveti si martori care au fost de fata la evenimente .
da, am sesizat politia in ziua incidentului la cateva ore distanta. s-a luat masura amenzii impotriva vecinului, cu mentiunea ca daca recidiveaza sanctiunea se poate inaspri. de la vizita politiei abia daca se mai aude cand merge prin casa...se pare ca s-a linistit...acum sper sa dureze. va multumesc