avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 778 soluții astăzi
Forum Activitate Bobonex

Activitate Bobonex

Imi pare rau sa va spun, dar nu aveti vreo sansa de castig!
In anul 2008 am achizitionat si inmatriculat un autoturism cumparat din Germania, pentru care am platit taxa de inmatriculare aprox. 5000 ron.In luna iulie anul 2011 am depus cerere la finante pentru restituirea taxei, iar ulterior am introdus actiune in instanta, pentru ca la inceputul anului 2013 sa imi recuperez efectiv taxa platita si dobanzile calculate din a 45-a zi de la introducerea cererii la finante, deci am primit dobanda din august 2011 si pana in februarie 2013. Avand in vedere faptul ca in 18 aprilie 2013 s-a dat o hotarare a Curtii Europene, prin care statul roman este obligat la plata dobanzilor de la momentul platii taxei si pana la restituirea efectiva, doresc sa stiu ce fel de actiune ar trebuii sa promovez acum, pentru a recupera diferenta dintre dobanda solicitata si dobanda acordata efectiv.Mentionez faptul ca in momentul promovarii actiunii am solicitat calcularea dobanzii din momentul platii insa asa cum am mentionat anterior, ea mi-a fost acordata decat din a 45-a zi de la momentul formularii cereri.As dori sa stiu cu exactitate actiunea de introdus, pentru a nu imi fi respinsa actiunea pe exceptia autoritatii de lucru judecat. As mai vrea sa stiu daca in situatia in care as introduce o actiune avand ca obiect pretentii, oare ar trebui sa depun o alta taxa de timbru raportata la valoare, sau este o taxa fixa avand in vedere ca nu cunosc cuantumul dobanzilor, de altfel mi-ar fi imposibil sa le stiu, deoarece nu cunosc data la care A.F.P. o sa imi plateasca bani. O alta chestiune ar fi daca introduc actiunea raportat la vechiul Cod proc civ sau la noul cod. Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Licitatie apartament
Cu siguranta ca procedura prevede instintarea debitorului, insa nu banca trebuia sa va instinteze ci executorul judecatoresc. Daca nu ati fost anuntat cu privire la licitatie puteti promova contestatie la executare si o sa se admita cu siguranta! Vreau sa va spun ca poate a fost afisata publicatia la locul imobilului si poate a luat-o cineva. Mi-e greu sa cred ca executorul judecatoresc a facut o astfel de eroare. In fine, oricum si daca se admite cont la executare, este doar o amagire de cateva luni pentru a se relua toata procedura conform legii, in final tot la vanzare o sa se ajunga!
Răspuns la discuția Licitatie apartament
Proprietarii cei noi se vor intabula cu actul de adjudecare iar ulterior o sa mearga la executor pt evacuare.Din momentul intabularii mai dureaza aprox doua luni pana veti fi evacuat efectiv! Asta cuprinzand toata procedura, mai puteti sa promovati contestatie la executare, dar o veti pierde garantat, dar poate mai tergiversati putin intrarea in posesie a noilor proprietari.
In anul 2008 am achizitionat si inmatriculat un autoturism cumparat din Germania, pentru care am platit taxa de inmatriculare aprox. 5000 ron.In luna iulie anul 2011 am depus cerere la finante pentru restituirea taxei, iar ulterior am introdus actiune in instanta, pentru ca la inceputul anului 2013 sa imi recuperez efectiv taxa platita si dobanzile calculate din a 45-a zi de la introducerea cererii la finante, deci am primit dobanda din august 2011 si pana in februarie 2013. Avand in vedere faptul ca in 18 aprilie 2013 s-a dat o hotarare a Curtii Europene, prin care statul roman este obligat la plata dobanzilor de la momentul platii taxei si pana la restituirea efectiva, doresc sa stiu ce fel de actiune ar trebuii sa promovez acum, pentru a recupera diferenta dintre dobanda solicitata si dobanda acordata efectiv.Mentionez faptul ca in momentul promovarii actiunii am solicitat calcularea dobanzii din momentul platii insa asa cum am mentionat anterior, ea mi-a fost acordata decat din a 45-a zi de la momentul formularii cereri.As dori sa stiu cu exactitate actiunea de introdus, pentru a nu imi fi respinsa actiunea pe exceptia autoritatii de lucru judecat. As mai vrea sa stiu daca in situatia in care as introduce o actiune avand ca obiect pretentii, oare ar trebui sa depun o alta taxa de timbru raportata la valoare, sau este o taxa fixa avand in vedere ca nu cunosc cuantumul dobanzilor, de altfel mi-ar fi imposibil sa le stiu, deoarece nu cunosc data la care A.F.P. o sa imi plateasca bani. O alta chestiune ar fi daca introduc actiunea raportat la vechiul Cod proc civ sau la noul cod. Va multumesc anticipat!
Executarea silita poate fi solicitata personal de creditor, care se adreseaza unui B.E.J.
Aaa , din punctul meu de vedere este foarte bine sa fie asa, dar practica judiciara a instantelor este diferita, unele instante admit contestatia la executare altele nu ( in contextul expus de mine mai sus). Eu sunt adjudecatar insa creanta este destul de mica si mi-e teama sa nu o plateasca, iar ulterior sa faca contestatie la executare!!

Vreau sa intreb si eu daca este posibil ca dupa vanzarea la licitatie a unui imobil(in cadrul executarii silite imobiliare), insa pana la emiterea actului de adjudecare ( avand in vedere faptul ca actul de adjudecare se emite dupa 15 zile de la depunerea integrala a pretului) , debitorul poate sa isi plateasca creanta?! Exista vreo sansa de castig in eventualitatea unei contestatii la executare? Eu ma refer in ipoteza mai realista in care este vorba de o creanta relativ mica si debitorul este in masura sa o plateasca pana la emiterea actului de adjudecare, practic adjudecatarului ii este imposibil sa faca ceva in aceste 15 zile, chiar si daca ar achita intregul pret in ziua licitatiei!!! Conform C.P.C. ( cel vechi valabil pana in 15 februarie 2013 si dupa care decurg toate dosarele executionale incepute pana atunci, deci probabil cel putin inca 6 luni), ultimul act de executare il reprezinta emiterea actului de adjudecare, iar in consecinta eu interpretez ca debitorul ar putea sa isi plateasca creanta pana atunci, iar contestatia la executare sa fie admisa, ceea ce duce la intoarcerea executarii silite si anularea tuturor actelor subsecvente emise de executor si anularea actului tau de proprietate!!! Varianta mai nasoala ar putea fi daca executorul a procedat deja la distribuirea sumelor rezultate prin vanzare iar tu ca adjudecatar de buna credinta ramai sa te chinui sa iti recuperezi banii de la creditor, sau daca a mai ramas ceva si de pe la debitor!!! As vrea sa stiu daca asa stau lucrurile, cum le interpretez eu!!! Multumesc mult!