avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate claudiu21tgv

Activitate claudiu21tgv

Buna ziua! Detin un teren intravilan care are iesire la doia strazi si doresc dezmembrarea lui in 2 loturi(cubiesiri separate catre fiecare strada). in cvc prin care am achizitionat terenul este trecuta o singura strada pe care figureaza terenul. Vreau ca fiecare lot sa aoba oesire la una dintre strazi. Care este procedura? Cadstristul si notarul mi. Au spus ca ambele tereniri vor figira tot pe strada din cvc. Ulterior va trebui sa fac notare de adresa pentru inulndintre terenuri pt schimbarea adresei acestuia
Răspuns la discuția Dezmembrare teren
Multumesc pentru raspuns!
Nu cred ca sunt actualizate datele in cartea funciară. Ma pot interesa la ocpi?
Terenul este dobândit în urma cu aproximativ 8 ani prin succesiune.
Respectivul teren are iesire la 2 străzi. Exista o casa construită pe o parte a terenului , cu iesire la o strada. Doresc sa construiesc o altă casa cu iesire la cealaltă strada
Buna seara. Dețin un teren de aprox 3000 mp căruia vreau sa.i fac cadastru. Am vb cu un cadastrist si mai am de adus un certificat fiscal apoi sa depună dosarul la ocpi. M.am hotarat sa.l dezmembrez pt ca are iesire la 2 străzi. Trebuie facut cadastru la tot terenul si apoi dezmembrat sau se poate dezmembra și făcut cadastru la fiecare lot? Imi poate spune cineva care sunt pasii de urmat? Trebuie iar făcut cadastru la fiecare lot? Sau cum se procedează? Multumesc
Buna ziua. In 1975 pe un teren intravilan al strabunicilor soțieibunicul ei a construit o casă. De la construcie are o copie de pe autorizația de construire pe numele său plus o altă copie a unui document in care scrie despre tipul fundației, pereti, planșeul, incalzire, acoperis, suprafața etc. Acum cativa ani au murit ambii strabunici iar bunica a făcut succesiunea. Acum bunicii vor sa ne dea noua terenul si casa cu contract v-c.
La primărie l.a intrebat sotia de un duplicat al autorizației însă cel de la urbanism (angajat de câteva luni) spune că nu există.
Mie mi.a spus că ne trebuie cadastru +intabulare pe casa si teren împreună , succesiunea si copia de pe autorizație cu care mergem la notar iar soției ca trebuie adeverința registrul agricol, adeverința de la primărie, cadastru și intabulare. Scuzati romanul dar am vrut sa fiu mai explicit.
Ce acte ne.ar trebui pentru contract v-c ca de la primărie mai rau m.a bagat in ceata? Multumesc.
va multumesc!
buna ziua. vreau sa infiintez ii magazin mixt in care sa vand produse alimentare si nealimentare. pentru ca cel carecumpara s a poata sa bea o bere sau altceva la terasa magazinului fara sa primesc amenda imi trebuie un cod caen anume? de asemenea sa vrea sa am si 2-3 aparate de jocuri- pacanele. le pot avea pe toate acestea la o ii sa trebuie sa am srl? mentionez ca am cursul de lucrator comercial si cel de igiena. va multumesc
buna ziua. am si eu niste intrebari cu privire la contractul de inchiriere spatiu punct de lucru pentru o I.I. daca se poate sa ma ajute cineva.
1 cheltuielile cu chiria sunt deductibile?
2 ce anume trebuie sa contina contractul de inchiriere pentru a putea fi dedusa chiria? am inteles ca in unele cazuri chiria poate fi dedusa 100%sau 50%.
3 contractul de inchiriere trebuie incheiat intre proprietarul spatiului si titularul I.I.-ului sau pe numele I.I.(I.I.ul nu este infiintat inca. contractul de inchiriere in trebuie pt infiintare i.i.)
4 cheltuielile cu utilitatile(apa.lumina, gaze nat) se pot deconta? spatiul inchiriat este intr-o locuinta care nu mai este locuita,proprietarul locuieste in alta parte. deci nu mai sunt alti consumatori de utilitati in locuinta
5 contr d inchiriere trebuie inreg la finante publice pentru a putea fi dedus?
6 o ii poate avea sediul social in alta parte decat punctul de lucru?
7 pentru sediul social poate fi incheiat un contractt de comodat? cheltuielile pot fi deduse?
va multumesc