avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Activitate Player01

Activitate Player01

Buna seara.
Azi am luat amenda si mi s-a retinut talonul pentru ca am circulat fara a avea anvelope de iarna(aveam doar pe rotile din fata). Circulam pe un drum uscat, fara polei sau zapada.

Politistul a scris in procesul verbal ca drumul era acoperit cu gheata si zapada ceea ce NU este adevarat, si le-am cerut sa scrie la mentiuni ca drumul nu a fost acoperit cu gheata sau zapada, dar doamna politista a scris doar ca "Nu am circulat pe drum acoperit cu zapada", iar eu nu am verificat ce a scris.
pot sa platesc amenda si apoi sa o contest?
Ce trebuie sa fac ca sa imi recuperez talonul, dupa ce imi montez anvelopele de iarna?
Buna seara dragi utilizatori avocatnet!

Am primit o amenda pentru ca am oprit in zona de actiune a indicatorului "oprirea interzisa". Defapt eram cu o roata pe marcajul de parcare si una pe marcajul cu oprirea interzisa.
Asta s-a intamplat la ora 22:00 pe cand parcarea era aproape goala si nu incurcam pe nimeni, mai ales ca pe langa mine mai puteau trece lejer 2 masini.
Cum pot sa contest procesul verbal? In parcarea respectiva nu sunt camere video, si domnu` politai nu are dovezi/martori.
In caz ca conteaza, nu mi-a scris adresa corecta in procesul verbal.

Multumesc anticiapt!
Răspuns la discuția Inscriere auto la primarie
Depinde de ce primarie apartii si ce pile ai acolo. Eu de exemplu am un ATV, cu motor de 400cc inscris pe primarie.
M-am dus pur si simplu cu actele la primarie si in 2 zile mi-au inmanat talonul.
Citeste si asta: [ link extern ]
Buna ziua, azi am luat o amenda destul de mare pentru ca am avut trusa si extintorul cu termenul de valabilitate expirat.
Desigur, problema este ca m-am cam luat in gura cu polistisul respectiv pentru alte treburi, si asa s-a gasit el sa ma sanctioneze.

Avand in vedere faptul ca nu are dovezi/martori ca trusa si extintorul nu au fost valabile, are rost sa contest amenda?