Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare contraventie pentru oprire neregulamentara
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare contraventie pentru oprire neregulamentara

Buna seara dragi utilizatori avocatnet!

Am primit o amenda pentru ca am oprit in zona de actiune a indicatorului "oprirea interzisa". Defapt eram cu o roata pe marcajul de parcare si una pe marcajul cu oprirea interzisa.
Asta s-a intamplat la ora 22:00 pe cand parcarea era aproape goala si nu incurcam pe nimeni, mai ales ca pe langa mine mai puteau trece lejer 2 masini.
Cum pot sa contest procesul verbal? In parcarea respectiva nu sunt camere video, si domnu` politai nu are dovezi/martori.
In caz ca conteaza, nu mi-a scris adresa corecta in procesul verbal.

Multumesc anticiapt!
Adresa nu conteaza. O puteti contesta si sa incercati sa obtineti chemarea agentului constatator ca martor, mai greu veti obtine, insa am intalnit instante care admit aceasta proba. In rest, va fi cuvantul dumneavoastra, impotriva procesului verbal, iar acesta din urma va prevala, insa daca nu aveti alte incidente anterioare, puteti obtine usor, o preschimbare a amenzii contraventionale in avertisment, capat de cerere, pe care neaprat sa il solicitati prin actiunea ce o veti inainta.