avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate yoyo72

Activitate yoyo72

va multumesc pt raspuns. dar intrebarea e ce mai pot face ceva?
Buna seara,

pe scurt o sa va relatez povestea. In luna ianuarie a anului trecut am facut un contract de intretinere cu o vecina de-a mea in varsta de 63 de ani, tocmai ii deceda-se sotul nu are copii si a insistat sa facem contract pentru a avea grija de ea, era dupa evenimentul petrecut in familia ei si era tare necajita. Am facut contractul la rugamintile ei. In contract se stipuleaza toate obligatiile mele si ce trebuie sa fac. Dupa 6 luni de si-a mai revenit din necaz a cautat-o un nepot indepartat din Anglia si au discutat impreuna despre situatie, si a ajuns la comun acord ca vor sa rezilieze contractul ceea ce eu nu am fost de acord, pt ca eu am suportat cheltuielile de inmormantare a sotului ei, i-am platit creditele din banca si am platit facturile de utilitati, ,mancare etc. Daca nu am fost de acord aceasta a plecat cu nepotul ei in Anglia si a platit un avocat si m-a actionat in instanta. Subliniez ca eu detin toate documetele prin care pot demonstra ca mi-am indeplinit obligatiile. Cand a venit citatia sau cum s-o numi documentul a trebuit sa redactez o intampinare ceea ce am si facut. Am povestit acolo tot mai amanuntit si am spus ca tot ce am scris pot demonstra cu documente si martori. Acum cand a inceput procesul mi-am angajat o avocata care imi spune asa: ca nu cred ca pot aduce martori pt ca eu nu i-am numit cu numele, ca daca prierd procesul nu o sa vad nici un ban inapoi din ceea ce am cheltuit chiar daca am martori si documente, pt ca contractul respectiv implica riscuri, subliniez ca eu chiar daca a plecat femeia am continuat sa-i platesc ratele si i-am depus lunar in cont bani pt a se intretine, nu stiu ce sa mai fac si ce sa cred. Oare asa sa fie? Un varstnic isi ia doi tineri si le da casa cica aia platesc rate, cheltuieli cu intretinerea etc si dupa tot ei pierd ca ala e un contract cu riscuri????
nu pot sa cred asa ceva. Va rog din suflet sa-mi raspunde-ti si mie ce as putea face.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
sunt angajata cu CMI de 1 an si 8 luni la o societate pe perioada nedeterminata. In data de 12 aprilie 2013, am fost chemata si anuntata ca sunt in preaviz de 20 de zile pentru ca postul pe care il ocup se desfinteaza. Specific ca lucrez la departamentul calitate si suntem un numar de 4 angajati. Motivul invocat in preaviz este reorganizarea procedurilor de lucru in sector. La ultima evaluare profesionala am fost evaluata cu cel mai mare punctaj si colegele mele care erau cu o evaluare profesionala mai mica nu sunt concediate. Intrebarea mea este daca am castig de cauza in cazul in care as actiona in instanta societatea. Specific ca nu am avut abateri, absente nemotivate, am fost disponibila de fiecare data cand am fost solicitata, am cele mai multe ore suplimentare efectuate din grupul de 4. Cand am intrebat comisia care m-a anuntat de perioada preavizului care au fost criteriile de selectie, mi s-a spus de catre supervizorul meu ca e o decizie personala. Nu am intentia sa ii oblig la reangajarea mea, sau pastrarea in functie, pentru ca se va recurge la anumite metode pentru a-mi da singura demisia, vreau sa stiu daca pot cere daune morale pentru modul in care s-a facut concedierea.
Va multumesc.
Am inteles. Va multumesc pentru raspunsuri. o seara frumoasa va doresc.
Va multumesc pentru raspuns
Stiam ca fapta se va sterge din cazier, dupa reabilitare. Nu am formulat eu intrebarea corect poate, sau nu am inteles raspunsul.
Intrebarea mea era de fapt daca se poate face ceva inainte de terminarea perioadei de mers la serviciul de probatiune. Mai are un an de mers la acest serviciu.
Buna seara,
un prieten, acum 5 ani a savarsit o fapta penala si am primit ca pedeapsa 3 ani inchisoare cu suspendare si amenda contraventionala + timp de 5 ani sa merga la serviciul de probatiune. A fost timp de 4 ani la serviciul de probatioune si a respectat toate regulile impuse. Intrebarea mea este daca se poate face ceva sa scape de ultimul an de mers la serviciul de probatiune si sa aiba un cazier curat, pentru ca fapta apare in cazier si e impiedicat sa evolueze pe plan profesional din aceasta cauza. Va multumesc.