avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2117 soluții astăzi
Forum Activitate Florentina0304

Activitate Florentina0304

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca CEREREA de restituire a cautiunii este supusa unui termen de prescriptie, care ar fi acela si de la ce data incepe sa curga. sau este cumva imprescriptibila?
Multumesc
buna seara,
am achitat 2 taxe auto pt 2 masini in 2007. am facut o cerere de restituire la finante in decembrie 2011 a carei raspuns nu a ajuns la mine asa ca in noiembrie 2012 am facut o noua adresa a carei raspuns a fost negativ cu privire la restituirea taxei platite anterior astfel in august 2013 am intentat o actiune in justitie pt recuperare taxa conform og 50/2008. in 13 noiembrie 2014 primesc o adresa de la tribunal in care mi se cere plata taxei de timbru. intrebarea mea este CAND S A PRESCRIS TERMENUL DE CHEMARE IN JUDECATA DE 5 ANI? CAND A INCEPUT SI CAND S A INCHEIAT? multumesc
buna, am o nelamurire cu privire la contractele de munca: sunt amgajata cu norma intreaga de 8ore/zi la o firma si as mai vrea sa ma angajez si intr-un alt loc cu 2 ore pe saptamana, sambata mai exact. cel de al doilea contract cum ar trebui sa arate? unde s-ar incadra? timp partial? conventie cu angajatorul? multumesc