Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa auto

buna seara,
am achitat 2 taxe auto pt 2 masini in 2007. am facut o cerere de restituire la finante in decembrie 2011 a carei raspuns nu a ajuns la mine asa ca in noiembrie 2012 am facut o noua adresa a carei raspuns a fost negativ cu privire la restituirea taxei platite anterior astfel in august 2013 am intentat o actiune in justitie pt recuperare taxa conform og 50/2008. in 13 noiembrie 2014 primesc o adresa de la tribunal in care mi se cere plata taxei de timbru. intrebarea mea este CAND S A PRESCRIS TERMENUL DE CHEMARE IN JUDECATA DE 5 ANI? CAND A INCEPUT SI CAND S A INCHEIAT? multumesc
Sumele platite in 2007 erau prescrise deja in august 2013 cand ati introdus dvs. actiunea in instanta! Prescriptia incepea sa curga din 2008 si s-a implinit la sfarsitul anului 2012!