avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare taxa auto

buna seara,
am achitat 2 taxe auto pt 2 masini in 2007. am facut o cerere de restituire la finante in decembrie 2011 a carei raspuns nu a ajuns la mine asa ca in noiembrie 2012 am facut o noua adresa a carei raspuns a fost negativ cu privire la restituirea taxei platite anterior astfel in august 2013 am intentat o actiune in justitie pt recuperare taxa conform og 50/2008. in 13 noiembrie 2014 primesc o adresa de la tribunal in care mi se cere plata taxei de timbru. intrebarea mea este CAND S A PRESCRIS TERMENUL DE CHEMARE IN JUDECATA DE 5 ANI? CAND A INCEPUT SI CAND S A INCHEIAT? multumesc
Cel mai recent răspuns: Madalina Mihaela I. Moceanu , Avocat 21:23, 19 Noiembrie 2014
Sumele platite in 2007 erau prescrise deja in august 2013 cand ati introdus dvs. actiunea in instanta! Prescriptia incepea sa curga din 2008 si s-a implinit la sfarsitul anului 2012!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare taxa inmatriculare auto vinczeelisabeta vinczeelisabeta Am cumparat o masina in iulie anul 2007 pentru care am platit o taxa de inmatriculare 5300 lei.In anul 2008 am depus cerere la finante pentru recuperarea taxei ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa prima inmatriculare de catre firma de leasing fara acordul utilizatorului tania1982 tania1982 Buna ziua, as dori sa stiu daca mi-am pierdut dreptul de a recupera contravaloarea taxei de prima inmatriculare recuperata de firma de leasing fara acordul meu ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa auto platita in 2007 andreimiholca24 andreimiholca24 Am inscris o masina in anul 2007 si implicit am platit o taxa de inscriere de 1450 euro, din care mi au fost restituiti in jur de 400 euro nu stiu exact prin ... (vezi toată discuția)