avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1010 soluții astăzi
Forum Activitate TJJ

Activitate TJJ

Buna ziua
Am si eu o intrebare. In anul 2000 am cumparat o locuinta pe baza legii 112/1991, data cu care a inceput si calvarul meu. Din 1995 incerc sa intru in posesia terenului aferent cladirii cumparate insa din bunavointa primarului de la acea data nici nu se punea problema sa aprobe cererea mea. Am fost in audienta la prefectura unde mi s-a sugerat sa-I dau in judecata ca altfel nu voi putea rezolva , spunadu-mi ca s-au mai intalnit cu asemene cazuri si fara judecata nu reusisera nici alti sa rezolve. I-am dat in judecata si la recursul lor am pierdut Insa intre timp casa s-a autodemolat , acesta fiind compus de 3 locuinte, eu 2 si 1 a primariei. In 2020 au dat legea 87/2020, iar conducerea actual spune ca nu-mi poate acorda terenul deoarece nu mai exista casa (impozitul platesc ca si cum ar fii) Ce pot face in situatia actual ,ca sa intru in posesia terenului aferent cladirii.Nu vreau sa renunt deoarece pana acuma am cheltuit pe casa si procese in 20 de ani peste 10.000 euro. Cu multumiri pentru ajutor.
Buna ziua
Am si eu o intrebare. In anul 2000 am cumparat o locuinta pe baza legii 112/1991, data cu care a inceput si calvarul meu. Din 1995 incerc sa intru in posesia terenului aferent cladirii cumparate insa din bunavointa primarului de la acea data nici nu se punea problema sa aprobe cererea mea. Am fost in audienta la prefectura unde mi s-a sugerat sa-I dau in judecata ca altfel nu voi putea rezolva , spunadu-mi ca s-au mai intalnit cu asemene cazuri si fara judecata nu reusisera nici alti sa rezolve. I-am dat in judecata si la recursul lor am pierdut Insa intre timp casa s-a autodemolat , acesta fiind compus de 3 locuinte, eu 2 si 1 a primariei. In 2020 au dat legea 87/2020, iar conducerea actual spune ca nu-mi poate acorda terenul deoarece nu mai exista casa (impozitul platesc ca si cum ar fii) Ce pot face in situatia actual ,ca sa intru in posesia terenului aferent cladirii.Nu vreau sa renunt deoarece pana acuma am cheltuit pe casa si procese in 20 de ani peste 10.000 euro. Cu multumiri pentru ajutor.
Am cumparat un televizor cu 5 ani garantie, ca dupa nici un an s-a defectat. Am trimis la reparat, cu Fan curier, Numai ca de la mine acest obiect a plecat intact, iar dupa ce firma a preluat la destinatie, dupa ceva timp m-a contactat si a atasat cateva fotografii ca monitorul televizorului este spart rau de tot, si comunicandu-mi ca garantia nu este valabila in acest caz, Just.(stiu si eu la ce se refera garantia). Insa de la mine a plecat intact si dupa ceva vreme primesc instiintare ca este spart. Ce pot sa fac eu ca beneficiar in acest caz, ca reprezentanta vrea sa inghit eu broasca.Mersi pentru raspunsuri !
Discuție Legea 112/1995
Poate ma poate ajuta cineva
Problema mea pe scurt: Am dat primaria in judecata dupa ce am cumparat o lucuinta pe baza Legii sus mentionate, ca sa mi se atribuie si terenul aferent locuintei, cota parte detinuta din imobil. In prima instanta am castigat iar paratul a facut recurs, la care a reusit sa se anuleze hatararea primei instante, a doua hatarare fiind IREVOCABILA. Imobilul despre care este vorba de 13 ani de cand tot incerc sa rezolv ceva la organele competente, depunand cereri si memorii la care evident nu am primit nici un raspuns, am ajuns in judecata, si la recurs completul de judecata a hotarat ca nu se poate pune problema vanzarii catre mine a terenului aferent cladirii deoarece intre timp cladirea s-a autodemolat. Ce pot face in situatia asta , sa ma las pagubas...., sau am o sansa , Mersi pentru ajutor