avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate alexandranecula

Activitate alexandranecula

Buna ziua,

Am prestat niste servicii de design grafic pentru firma la care am fost angajata pe un post diferit si ma intrebam daca exista un fel de colaborare legala pentru a putea emite o factura. M-am angajat recent la alta firma pe postul de grafician, insa nu am un pfa. Exista vreun mod prin care as putea emite o factura legala?
Buna seara, m-am inscris recent la un curs de calificare, l-am si platit, dar am de gand sa dau in judecata firma care organizeaza cursurile deoarece dupa 2 zile am aflat de la organizator ca de fapt cursul nu e acreditat, desi pe site-ul lor e precizat ca toate cursurile sunt acreditate. Intrebarea mea ar fi: Daca am chitanta platii la banca, cu mentionarea cursului si dovada ca pe site-ul lor spun ca sunt acreditate toate cursurile, care sunt sansele mele sa castig acest procez? iar daca intentam proces colectiv toti cei 4 participanti cat de mult ne cresc sansele de a castiga? Multumesc.
Buna ziua.
As dori sa aflu unde anume ar trebui sa intreb care este procedura legala pentru oferirea unui internship neplatit unui absolvent de facultate si ce acte sunt solicitate pentru inregistrarea acestui tip de internship. Ofertarea provine din partea unei societati comerciale, domeniul de activitate: proiectari de instalatii.
Multumesc.
Buna ziua,
As dori sa stiu daca exista vreo forma legala prin care as putea sa lucrez fara plata, sub forma de voluntariat sau internship la o firma de proiectare instalatii, pe postul de proiectant. Din ce am citit pe Internet voluntariatul nu este legal in toate domeniile, iar internship-ul trebuie sa fie platit. Am sunat la Inspectoratul muncii, si multe alte locuri dar se pare ca e peste nivelul lor de cunostinte legislative.
Multumesc anticipat!