avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate Bogdan-George

Activitate Bogdan-George

Nu cred ca e bine sa nu anunt din timp. Prefer sa fiu corect. Asa au si ei timp sa caute pe altcineva. Varianta optima pentru mine e sa depun notificarea si, ulterior, in functie de ei, sa inceteze CIM-ul. Nu vreau sa ma trezesc ulterior cu surprize, gen desfacere CIM disciplinar sau alte situatii. O notificare trimisa, cu art. 31 din Codul muncii, e cea mai optima varianta cum a precizat si freeelis, bine notificare cu numar de inregistrare si semnatura lor ca au luat la cunostinta, nu doar trimisa pe un e-mail.
Va multumesc tuturor pentru suportul acordat! Asta e, e bine sa analizezi lucrurile in amanunt inainte de a trece la fapte.
Nu. Data semnarii contractului e in septembrie insa activitatea incepe in decembrie. Deci din decembrie incepe practiv perioada de proba. Acum am doar un contract semnat si atat. Vreau sa inceteze. Deci Dle Tudor, pot depune de pe acum notificarea. Multumesc!
Multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Vazand al doilea raspuns al lui freeelis as putea intelege ca ar trebui sa astept sa incep munca acolo, perioada de proba propriu-zis si ulterior sa solicit desfacerea CIM-ului.
Eu cred ca o simpla notificare, semnata si datata e suficienta in cazul de fata, o notificare in care sa mentionez ca nu ma voi mai putea prezenta la ei din motivele prezentate mai sus si prin care sa solicit incetarea CIM-ului.
Multumesc!
Buna seara,
O intrebare am. Daca am semnat un contract de munca la un angajator si intre timp m-am razgandit din motive intemeiate si vreau sa raman la actualul angajator ce trebuie sa fac.
Mentionez ca data semnarii contractului este in luna septembrie si data propriu-zis de incepere a activitatii este in decembrie, bineinteles cu perioada de proba de 90 de zile.
Ce risc exista, se poate desface contractul disciplinar, desi nu am inceput activitatea sau nu exista niciun risc, pur si simplu notific angajatorul ca doresc rezilierea contractului?
Cum se completeaza notificarea respectiva, imi puteti oferi un model?
Astept raspuns. Multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa imi precizati daca pentru o societate suspendata din 2011 putem depune bilantul pe 0 dar sa fie semnat doar de catre administrator, mentionez ca acesta are studii economice.
Daca nu, ce posibilitati avem, avand in vedere ca avem societatea suspendata si nici financiar vorbind nu stam prea bine pentru a putea semna un contract cu un expert-contabil sau societatea de contabilitate.
E suficient sa il depunem asa? Ce riscuri ne asuma daca il depunem asa.
Asteptam un raspuns urgent eventual cu trimitere la legislatia in vigoare.
Multumesc mult pentru raspunsuri!
Nu am intentionat sa aduc nicio jignire si nici nu caut solutii menite sa eludeze legea, vreau o solutie legala, sa nu piarda nici firmele pe care le tine.
Varianta cu stimulentul de insertie e ok, este insa aplicabila si la celelalte contracte, chiar daca sunt cu norma partiala? Ce demersuri poate face acum cand deja e dosarul de indemnzaiie depus la AJPIS.
Aici la fel este o situatie cu schepsis, firma unde a lucrat cu norma intreaga, de 8 ore a inchis punctul de lucru si prin urmare s-a desfiintat si postul; mai are alte CIM-uri cu norma partiala, 2 h, 1 h. Sa spunem ca va continua sa lucreze pentru acele firme cu norma partial, ia stimultent de insertie? Nu cred ca are relevanta contractul cu norma intreaga.
Evident nu se poate nici pune in discutie nici somajul, s-a desfiintat un post, ea are insa alte CIM-uri, orucm am da-o tot e dificila situatia.
Eu m-am gandit ca solutia viabila e sa se asocieze cu un expert-contabil, sa nu fie ea administrator, ci doar asociat, bineinteles, ca asociat stiu ca nu e nicio problema, la urma urmei dividendele, daca sunt, nu sunt venituri supuse impozitului pe venit.
Buna ziua,
Va rog sa imi precizati daca sotia mea a lucrat ca si director-economic cu CIM pentru mai multe firme (norma partial, norma intreaga etc, a tinut contabilitatea pe baza acestor contracte), are mai mult de 1 an vechime in munca si avem deja dosar depus la AJPIS pentru indemnizatie crestere copil, ce posibilitati are sa poate tine in continuare contabilitatea pentru firmele pe care le are si sa ia si indemnizatie?
Este expert-contabil, autorizat CECCAR; exista posiblitatea sa deschida societate de contabilitate in asociere cu cineva? Nu vrea sa piarda acele firme doar din acest motiv.
Multumesc anticipat!
Va rog sa imi dai un raspuns complet si pertinent. In cazul in care se poate, pentru ca am auzit ca altii au facut deja asa ceva, care sunt solutiile cele mai viabile?
Bine dar ei nu trebuiau sa anunte ca s-a facut mutarea CIM-ului de pe o firma pe alta?
Cum sa se mute la 300 de kilometri distanta; angajatorul are obligatia de a oferi un loc de munca echivalent, ori in aceste conditii, chiar nu vad unde este echivalenta.
Pot foarte usor sa o concedieze cu art. 65 Codul muncii si sa o dea in somaj, nu vad cu ce i-ar afecta pe ei lucrul acesta de tot refuza.
Si inca ceva, daca ea refuza locul de munca oferit din cauzele pe care le-am redat, de ce e atat de greu sa o dea in somaj. Ei oricum au incalcat flagrant Codul Muncii.
Ce-ar fi sa fuzionez cu o firma din Etiopia si sa mut acolo totul. Angajatii care nu pot veni cu mine in Etiopia, nu pot pur si simplu beneficia de somaj? Stau 20 de zile lucratoare in preaviz si apoi gata.
Multumesc freeelis pentru informatii! Sunt foarte bune. Mai doresc si alte pareri, inclusiv de la dl. Tudor Valeriu daca se poate.
Multumesc!