avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate danielungureanu31

Activitate danielungureanu31

Am achizitionat 2 boxe (in valoare de 900 lei) de la vanzator(mare lant de magazine cu produse electronice). Mai am aprox. 1 an garantie. Una dintre ele s-a defectat, a fost dusa in service a mers 1 saptamana si s-a defectat dinou. Cu greu am luat legatura cu tehnicianul de la service si mi-a spus ca nu stie de unde apare aceasta problema dar imi va inlocui difuzorul care se arde din cauze necunoscute. Am preluat-o si cand am ajuns acasa am constatat ca se aude total diferit de cealalta (care nu a avut probleme niciodata). Am sesizat OPC-ul pt, faptul ca :
1. Am primit boxele fara intructiuni de utilizare in lb. Romana;
2.M-am plimbat cu boxa pana la vanzator (12km) de 2 ori pe banii mei;
3.Nu s-a respectat niciodata termenul de returnare de 15 zile calend. ;
Vanzatorul nu vrea sa-mi inlocuiasca produsul si nici sa-mi dea banii inapoi. Mi-au zis sa le trimit la service aman2 boxele sa constate diferenta dintre ele,deci alt drum de facut. OPC nu ma ajuta cu abolut nimic. Din punctul de vedere al service-ului problema este rezolvata pt. ca boxa functioneza, dar diferenta e evidenta chiar si pentru un surd. Daca singura solutie este sa merg in instanta, care mai este rolul OPC-ului ????
O persoana condamanata definitiv in lipsa este prinsa la intrarea in tara de organele politiei de frontiera si depusa la arestul politiei cel mai apropiat. Exista vreun text de lege care sa prevada ca imediat dupa momentul prinderii, persoana sa fie prezentata instantei pentru a i se aduce la cunostinta mandatul ? Sau persoana este depusa in arestul politiei si mai apoi la locul de detinere cel mai apropiat fara a i se adduce la cunostinta MEPI in fata instantei? intreb asta , in eventualitatea in care la prinderea condamnatului organele politiei constata ca a intervenit PRESCRIPTIA EXECUTARII PEDEPSEI. In aceasta situatie, persoana rspectiva a fost retinuta illegal.
Domnului avocat Patrascu Razvan si "alpinltd "! Am aprofundat putin subiectul si am aflat ca revocarea masurii arestului preventiv precum nici inlocuirea masurii ar prev nu sunt executorii de indata asa cum este achitarea!
Cu alte cuvinte inculpatului i se metine starea de arest pana la expirarea termenului de recurs dupa expirara caruia trebuie pus de indata in libertate!

[Va rog nu mai scrieti cu majuscule, incalcati Regulamentul de postare]
va multumesc foarte mult!
Răspuns la discuția Sanctiune disciplinara
seful d-voastra ar trebuie sa face o anexa la fisa postului pe care sa v-o insusiti; altfel nu va puteti asuma astfel de responsabilitati; asta este opinia mea! o seara buna!
Răspuns la discuția ASIGURARE RCA SUB 25 ANI
pune utilizator al masii o persoana cu varsta peste treizeci sau treizeci si cinci de ani si sigur va scadea la mai mult de jumatate din valoarea RCA_ului pe care_l plateai inainte asa am facut eu si functioneaza numai sa gasesti un broker de asigurari care sa stie sa faca asta
Buna seara! Am o mare nelamurire: In cazul admiterii cererii de revocare a masurii arestarii preventive a inculpatului, se dispune punerea de indata in liberate a acestuia(art.160b alin2 CPP). Intrebare : Daca parchetul face recurs, inculpatul mai este sau nu pus in libertate?