avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate jooana05

Activitate jooana05

Discuție legea126/2014
Sunt in concediu pentru cresterea copilului incepand cu luna mai,
incepand de la 1 iulie am revenit la serviciu cu contract de 4 luni ,jumatate de norma
cu salariu minim.In conditile in care o sa realizez sub 3000 lei venit supus impozitari (legea126/2014) in acest an calendaristic,exista vreo sansa sa am probleme cu indemnizatia,intreb acest lucru deoarece din discutia cu cele de la ANPIS, mi s-a spus ca inca nu se stie sigur cum se aplica aceasta lege si daca o fac,o fac pe raspunderea mea.
Din data de 10 mai revin la munca din concediul de crestere a copilului de 1 an ,dar la alt angajator,ce acte trebuie sa aduc de la noul angajator si de la vechiul angajator (aflat in proces de radiere) pentru dosarul de acordare stimulent insertie?
Mai trebuie facuta cererea de incetare suspendare contract de munca,daca da unde?
Noul contract de munca trebuie incheiat incepand cu data10 mai?
Multumesc anticipat
sunt in concediu pana la un an copilul face un an in 13 iunie,tatal renunta la luna lui, -cand trebuie sa ma intorc la lucru ?
-cand trebuie depusa cererea de renuntare a tatalui?
-cand trebuie depuse actele pentru supliment?
-pot sta acasa inclusiv luna tatalui (fara indemnizatie)si sa beneficez ulterior de supliment daca ma intorc la lucru inainte de13iunie?
multumesc anticipat