Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimulent insertie

Din data de 10 mai revin la munca din concediul de crestere a copilului de 1 an ,dar la alt angajator,ce acte trebuie sa aduc de la noul angajator si de la vechiul angajator (aflat in proces de radiere) pentru dosarul de acordare stimulent insertie?
Mai trebuie facuta cererea de incetare suspendare contract de munca,daca da unde?
Noul contract de munca trebuie incheiat incepand cu data10 mai?
Multumesc anticipat
1. - Pentru a benficia de stimulent de insertie trebuie sa mergeti la Primarie (unde ati depus actele pentru CCC) cu o copie dupa contractul individual de munca (CIM) indiferent cu ce angajator a fost incheiat acesta.
- Stimulentul de insertie il primiti numai daca aveti venituri din salarii.

2. De la fostul angajator nu trebuie nimic.

3. Noul CIM il incheiati atunci cand se poate dar cel mai bine ar fi sa fie cu data de 10 mai deoarece stimulentul de insertie il primiti pana ce implineste copilul 2 ani si astfel castigati cateva zile sau saptamani de stimulent de insertie.