avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 949 soluții astăzi
Forum Activitate Aleko

Activitate Aleko

Buna ziua!
Tatal meu a facut un credit de nevoi personale, apoi a decedat. Banca a inceput executarea silita, am facut contestatie la executare, insa nu a fost admisa. Banca, insa, dupa solutionarea contestatiei, a cesionat creanta unei firme de recuperare. Intrebarea mea este daca firma de recuperare continua executarea silita inceputa de banca ? Are dreptul firma de recuperare sa continue executarea? Daca da, pe ce baza? Eu, din ce am citit, am inteles ca contractul de cesiune nu este titlul executoriu.
Va multumesc
Multumesc frumos, gerberga! Credeti ca am putea sa facem o actiune in constatare, prin care sa solicitam instantei sa constate inexistenta dreptului avocatului respectiv de a promova actiuni in justitie, avand in vedere faptul ca acel contract de asistenta juridica nu il indreptateste sa faca asta in numele clientului, deoarece nu are mandatul lui expres in acest sens?
Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns de specialitate in urmatoarea situatie:
Firma X cu sediul in Liban a incheiat in 2011 un contract de asistenta juridica cu un avocat.In contractul de asistenta juridica nu s-a specificat in mod expres "reprezentare in fata instantelor" si nici ca avocatul poate face actiuni in instanta in numele clientului.S-a mentionat doar "asistenta pe parcursul procesului de recuperare a unei datorii", dar la momentul incheierii contractului nu exista niciun proces.Cu toate astea, avocatul face tot felul de cereri de chemare in judecata in numele clientului si il "reprezinta" in fata instantelor de judecata pe baza acestui contract.
Eu banuiesc ca acest avocat este, de fapt, un excroc si ca firma respectiva nu mai functioneaza (am incercat sa dam de reprezentantul ei, dar nu am reusit).
E adevarat ca acea firma avea de recuperat niste datorii, dar noi am auzit ca acea firma nu mai exista, patronul ei fiind urmarit prin interpol.
Desi am invocat lipsa capacitatii de reprezentant, avocatul a adus acest contract si instanta ne-a respins exceptia.
Am incercat sa obtinem infromatii despre firma de la Registrul Comertului din Liban, insa fara succes (nu ne-a raspuns nimeni pana acum).
Intrebarea mea este: ce putem face ca sa anulam acest contract? Putem face vreo actiune separata prin care sa se constate nulitatea acestui contract? Sau daca nu se poate cere nulitatea, ce actiune putem sa facem ca instanta sa constate ca avocatul nu are dreptul sa reprezinte clientul in instanta si nici sa faca actiuni in numele lui, deoarece nu a fost mandatat in mod expres in acest sens.
Va multumesc frumos pentru ajutor!
Multumesc mult, desi...nu cred sa am vreo sansa, nici eu si nici altcineva.Deoarece si presedintele si cenzorul si administratorul, pana si contabila sunt toti alesi de ei...
Ma confrunt cu aceeasi problema legata de voturi in condominiul in care locuiesc. Cei din Comitetul executiv au mai multe apartamente si ei "fac legea" , respectiv ei hotarasc tot ce vor ei, deoarece considera ca au dreptul la un nr. de voturi egal cu nr.aparatmentelor detinute si care depaseste nr.celorlalti proprietari.
Ce e de facut in aceasta situatie???