avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate alex2013dsv

Activitate alex2013dsv

in speța,In 2015 mi-a fost atribuit un teren pentru tineri pe Legea 15/2003 de către Primărie,prin proces verbal de atribuire,însă nu a avut și HCL,la momentul acela primarul in cauza,nu a atribuit acest teren prin HCL,eu am construit conform legi 50,in prezent doresc achiziționare terenului.
Am depus cerere către Primarie solicitare sa cunpar terenul,primarul actual nu vrea sa pune pe ședința de consiliu vânzarea,deoarece invoca ca terenul in speța nu a fost atribuit cu HCL,cum ma sfătuiți sa procedez?
Va mulțumesc!
Răspuns la discuția Amenda administrativa
Cum ai rezolvat?
As dori sa știu dacă exista vreo forma legală in ștergerea unei amenzi administrative,din fisele operative ale poliției!
Mulțumesc!
Am functionat de circa 3-4 ani,am executat agrement cu masini 4*4 in masivul bucegi si mai exact busteni-piatra arsa=platoul padina,la sfarsitul anului 2013 au spus sa ne facem atestate taxi si sa construim o asociatie am facut si cele cerute,in anul 2014 primaria busteni nu a mai eliberat autorizatii de functionare,spunand ca trebuie sa functionam pe legea 38 a taximetriei!
Dorim sa ne sprijiniti in rezolvarea acestei probleme,daca se poate sa gasim impreuna o baza legala sa functionam cu masini vechi,noi avand firme case de marcat,absolut tot!Masini sunt mai vechi depasesc 10 ani,exista vreo baza legala sa mai efectuam??
Răspuns la discuția complice furt calificat
la acel dosar in lucru pe care il mai am eu m-am impacat cu victima,dar fapta a ramas lovire din culpa grava
Răspuns la discuția complice furt calificat
sunt la rpima abatere,dar mai am un dosar in lucru pentru un accident cu victima din culpa
Răspuns la discuția complice furt calificat
dar ce mi se poate intampla,ce pot primi executare sau cu suspendare?
impreuna cu un prieten am fost la un cazino unde el a jucat o suma de bani,au fost pierduti...el fiind in pragul disperari am mers la prietena lui cu care s-a sfatuit si a zis ca vrea sa fure o drujba eu am stiut,el a intrat in imobil a sustras drujba la un vecin al fetei i-a luat drujba eu am fugit,el a luat drujba dupa vreo doua ore am mers cu el sa vanda drujba,nu a vandut-o.eu speriat de cele intamplate l-am sunat pe propietar spinandu-i de cele intamplate,inainte sa se sesizeze politia si nici el nu stia de fapta,am fost dusi la politie,el nu recunostea fapta,eu am recunoscut,politia ne-a facut retinere pe 24 ore.La 6-7 ore ne-a dus la procuror,procurorul ne-a dat ordonanta de eliberare peste ordonanta politistului,eu am circumstante atenuante ca m-am denuntat,imi puteti spune ce mi se poate intampla?
precizez ca drujba a fost recuperata inainte ca sa se faca hartiile pentru furt