avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriel11

Activitate Gabriel11

Ma aflu in situatia de a primi subventie, doar ca urmeaza sa primesc subventia pentru absolventi de studii superioare.

Nu exista o limita privind timpul dupa angajare in care angajatorul nu poate beneficia de aceasta subventie.

Ai aflat daca raportarea se face la salariul minim brut pe tara garantat in plata si nu la ISR?
Mie din ce mi s-a spus, subventia e de 900 Lei pt absolventi studii superioare, ca atare, face referire la ISR, ceea ce inseamna abatere de la lege, dupa parerea mea.

LE: Suma de 900 lei este cea valabila si pentru situatia ta, si pentru situatia mea, conform legii modificate prin OUG 60/2016, disponibila mai jos.

[ link extern ]


O zi buna iti doresc,
Gabriel
11 Solutions
[ link extern ]
Buna ziua,

Traiesc cu impresia ca am fost pacalit de un presupus executor judecatoresc. Am primit acasa o somatie mobiliara cu termen de plata de 1(o) zi in baza unei sentinte civile din cadrul Judecatoriei Pitesti.
Sentinta la care nici nu am fost prezent din cauza ca au trecut domiciliul gresit si probabil citatiile au ajuns la o alta adresa.
Mentionez ca neavand cunostinta de cauza, nu am solicitat un apel.
La momentul cand am facut plata in contul domnului executor(cont de consemnari), am observat ca mai are inca un prenume, care nu este trecut in antet in denumirea biroului executorului judecatoresc.

Ce imi sugerati a face in situatia data?

Va multumesc cu deosebit respect pentru facilitatile oferite si pentru efortul depus in cadrul portalului!
Asadar, trebuie platita integral datoria catre ei. Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,
Am o problema cu firma de telefonie. Nu mi-au mai trimis facturile pentru a le putea plati, iar eu stau in chirie, abonamentul nefiind incheiat pe numele meu. Dupa cele 2 sau 3 luni de furnizare de servicii (TV si internet), acestia mi-au intrerupt furnizarea de servicii. S-a ajuns la suma de ~600lei de plata echivalentul a 5-6 luni de servicii. Se poate face ceva in cazul acesta? Abonamentul nu mai este in perioada contractuala dinainte ca eu sa devin restant.
Ce ar fi de facut? Trebuie platite si lunile in care nu mi s-au furnizat serviciile care apar pe factura?

Va multumesc.
Am inteles ca se poate obtine permisul de conducere pe teritoriul altor state, dar ca nu am dreptul de a conduce pe teritoriul Romaniei datorita infractiunii comise pe teritoriul acestui stat. Avand permisul retinut => nu pot conduce cu nici un alt permis pe teritoriul RO. In schimb si justitia in RO se misca greu de tot. Ori sunt extraordinar de multi infractori(dosare penale pe rol), ori nu le place munca celor aflati in institutiile respective. Am recalcularea aprobata de d-na procuror de aproximativ 4-5 luni si dosarul inca nu a ajuns din nou la cercetari penale pentru achitarea taxei pentru recalculare si ulterior aflarea rezultatelor analizelor la sange. Am permisul retinut de 1 an si 3 luni. Exista vreo modalitate de urgentare?

Multumesc.
Ma incadrez asadar din start in art. 86, avand permisul retinut. Totodata am mai auzit cazuri de permise romanesti retinute pentru alcool si coducand cu permise din alte state pe teritoriul RO.

Multumesc cyan pentru lamurire.
Buna ziua,
Va adresez aceasta intrebare stiind ca s-a introdus permisul pentru subcategoria AM pentru conducerea mopedelor sub 50cc pe teritoriul RO. Nu pot obtine subcategoria AM sau A1 daca asta imi recomandati ca alternativa, deoarece am permisul de conducere retinut.

Va multumesc.