avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Subvenție Legea 76/2002 - Art. 80
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Subvenție Legea 76/2002 - Art. 80

Bună ziua!

Când poate cere angajatorul subvenția acordată conform Legii 76/2002 - Art. 80 ?

În cât timp după angajare poate solicita această subvenție?

Eu pe lângă absolvent al unei instituții de învățământ, mai sunt și persoană cu handicap, deci pentru mine ar beneficia 18 luni de această subvenție.

Iar, ca să mă lămuresc, textul de mai jos e corect, nu? Raportarea se face la salariul minim brut pe țară garantat în plată și nu la ISR.

„ART. 80
(1) Angajatorii care încadrează în muncă pe durată nedeterminată absolvenŃi ai unor
instituŃii de învăŃământ sunt scutiŃi, pe o perioadă de 12 luni, de plata contribuŃiei datorate la
bugetul asigurărilor pentru şomaj, aferentă absolvenŃilor încadraŃi, şi primesc lunar, pe
această perioadă, pentru fiecare absolvent:
a) 1 salariu de bază minim brut pe Ńară garantat în plată, în vigoare la data încadrării în
muncă, pentru absolvenŃii ciclului inferior al liceului sau ai şcolilor de arte şi meserii;
b) 1,2 salarii de bază minime brute pe Ńară garantate în plată, în vigoare la data încadrării
în muncă, pentru absolvenŃii de învăŃământ secundar superior sau învăŃământ postliceal;
c) 1,5 salarii de bază minime brute pe Ńară garantate în plată, în vigoare la data încadrării
în muncă, pentru absolvenŃii de învăŃământ superior.
(2) Angajatorii care încadrează în muncă pe durată nedeterminată absolvenŃi din rândul
persoanelor cu handicap primesc lunar, pentru fiecare absolvent, sumele prevăzute la alin.
(1) pe o perioadă de 18 luni. ”

Mulțumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Gabriel11 , utilizator 18:47, 15 Iunie 2017
Ma aflu in situatia de a primi subventie, doar ca urmeaza sa primesc subventia pentru absolventi de studii superioare.

Nu exista o limita privind timpul dupa angajare in care angajatorul nu poate beneficia de aceasta subventie.

Ai aflat daca raportarea se face la salariul minim brut pe tara garantat in plata si nu la ISR?
Mie din ce mi s-a spus, subventia e de 900 Lei pt absolventi studii superioare, ca atare, face referire la ISR, ceea ce inseamna abatere de la lege, dupa parerea mea.

LE: Suma de 900 lei este cea valabila si pentru situatia ta, si pentru situatia mea, conform legii modificate prin OUG 60/2016, disponibila mai jos.

[ link extern ]


O zi buna iti doresc,
Gabriel
11 Solutions
[ link extern ]
Ultima modificare: Joi, 15 Iunie 2017
Gabriel11, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conventie somaj ramoilis ramoilis Am cativa angajati prin convetie cu somajul, cf legii 76/2002 art.80. ART. 80 (1) Angajatorii care încadrează în muncă pe durată nedeterminată ... (vezi toată discuția)
Scutire impozit angajat silvia99 silvia99 va rog frumos, doresc sa angajez cu contabil tanar, care a absolvit masterul anul trecut. salariul de incadrare va fi min pt studii superioare, 1340. am ceva ... (vezi toată discuția)
Angajare somer simona_palade simona_palade Eu,angajator,vreau sa angajez un somer. Trebuie sa ma inscriu la A.J.O.F.M? Si ... beneficiez de ceva daca angajez persoane din randul somerilor? (vezi toată discuția)