avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... scutire impozit angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

scutire impozit angajat

va rog frumos, doresc sa angajez cu contabil tanar, care a absolvit masterul anul trecut. salariul de incadrare va fi min pt studii superioare, 1340. am ceva facilitati (la plata impozitelor avand in vedere ca e tanr absolvent)? parca era o o.g. dar nu mai stiu exact
multumesc mult!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:54, 29 Februarie 2012
Conform legii 76/2002, art 80:
ART. 80
(1) Angajatorii care încadrează în muncă pe durată nedeterminată absolventi ai unor
institutii de învătământ sunt scutiti, pe o perioadă de 12 luni, de plata contributiei datorate la
bugetul asigurărilor pentru somaj, aferentă absolventilor încadrati, si primesc lunar, pe
această perioadă, pentru fiecare absolvent:
a) 1 salariu de bază minim brut pe Ñară garantat în plată, în vigoare la data încadrării în
muncă, pentru absolvenÑii ciclului inferior al liceului sau ai scolilor de arte si meserii;
b) 1,2 salarii de bază minime brute pe Ñară garantate în plată, în vigoare la data încadrării
în muncă, pentru absolvenÑii de învăÑământ secundar superior sau învăÑământ postliceal;
c) 1,5 salarii de bază minime brute pe Ñară garantate în plată, în vigoare la data încadrării
în muncă, pentru absolvenÑii de învăÑământ superior.
(2) Angajatorii care încadrează în muncă pe durată nedeterminată absolventi din rândul
persoanelor cu handicap primesc lunar, pentru fiecare absolvent, sumele prevăzute la alin.
(1) pe o perioadă de 18 luni.
(3) Nu beneficiază de prevederile alin. (1) si (2) angajatorii care au obligatia, potrivit
legii, de a încadra în muncă absolventi ai institutiilor de învătământ, pentru absolventii din
această categorie.
si mai exact, pentru contabilul nostru, ce beneficii avem? (nu suntem firma de conta, iar el nu este la primul lui serviciu, dar ar fi prima data cand este incadrat pe acest post)
va multumesc!
Doar o scutire, pe o perioadă de 12 luni, de la plata contributiei datorate la bugetul asigurărilor pentru somaj, aferentă absolventilor încadrati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conventie somaj ramoilis ramoilis Am cativa angajati prin convetie cu somajul, cf legii 76/2002 art.80. ART. 80 (1) Angajatorii care încadrează în muncă pe durată nedeterminată ... (vezi toată discuția)
Subvenție legea 76/2002 - art. 80 Mihai Cochior Mihai Cochior Bună ziua! Când poate cere angajatorul subvenția acordată conform Legii 76/2002 - Art. 80 ? În cât timp după angajare poate solicita această ... (vezi toată discuția)
Angajat in baza legii 76/2002 trebuiebraila trebuiebraila Buna ziua. Suntem un ONG care beneficiaza de subventie pe serviciu social in baza Legii 34/1998 de la bugetul de Stat si de la Bugetul Local. Am dori sa stim ... (vezi toată discuția)