avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2006 soluții astăzi
Forum Activitate gheorgheistrate

Activitate gheorgheistrate

In perioada respectiva venitul era f mic , deci este degeaba
Multumesc


Carp Mircea a scris:

Se va mari/va creste punctajul mediu anual in functie de veniturile realizarte in acei 2 ani.

Buna seara
Dacă se mai adaugă 2 ani la totalul lucrat se va marii punctul de pensie , sau este în funcție de venitul realizat in cei 2 ani
Mulțumesc istrate
Buna seara
In anul 1974- 1975 am lucrat la int. Calculatoare electronice din Pipera , de unde pot obține o adv. pentru cei 2 ani
Ce arhiva ma poate ajuta
Mulțumesc Istrate
Răspuns la discuția Proces verbal ad gen
Buna ziua!
La sedinta au fost 29 particianti iar la sfarsit mai erau 9 care au constatat si semnat in pv ca nu a fost consemnat nimic in pv .
Comitetul executiv poate edita pv dupa consemnari fara a pute face dovada validari in numar de proprietari care au fost pentru sau contra unei decizii doar dupa ce isi aduc aminte?
Atunci poate pot pune in pv si alte propuneri care nu au fost consemnate?
Dumneavoastra ca utilizator va dati cu parerea fara a fi competenta si abilitata in aceste probleme.
Doresc o parere a unei persoane autorizate care isi asuma responsabilitatea deciziei, nu un utilizator ca mine care basbaie in legislatia asociatiilor de proprietari sau care isi dau doar pareri despre ceva care cred dansi ca este , dar nu este.
multumesc
Buna ziua!
La adunarea generala a proprietarilor reconvocata persoana desemnata cu intocmirea procesului verbal s-a suparat si nu a scris decat ordinea de zi in registrul de procese verbale.
Toate hotararile luate in aceasta adunare sunt nule daca nu este nimic consemnat in pv.
Multumesc
Buna dimineata!
Dar nu putem definitiva nici predarea gestiunii catre firma de administrare si nici controlul financiar inceput.
Cand am inceput procesul de predare al actelor am facut o nota in care fiecare parte a semnat pentru o buna colaborare.
Trebuie sa facem registrul de casa pe luna ianuarie si alte acte pe care dansul nu le-a facut si pentru care a fost renumerat. I-am dat copii ale actelor si prin posta cu confirmare de primire
Trebuie sa incepem de undeva, Sau sa asteptam?
In asociatia noastra aveam o singura persoana care indeplinea cele 3 functii, adm, casier, contabil. A luat decizia ca sa plece prin demisie cu preaviz . Comitetul a decis sa se faca un control financiar autorizat pe un an si am facut contract cu un pfa.
Pentru administrare contabilitate caserie am facut licitatie si am ales o firma sa ne administreze
Fostul Administrator a dat cateva acte pentru controlul financiar si cateva acte pentru firma de administrare.
Acum refuza sa dea toate actele pentru definitivarea controlului si preluarii de catre firma care administreaza in locul lui.
Am fost la politie si am facut o cerere la biroul proximitate.
Activul si pasivul nu l-a facut decat acum, la primarie nu la dat niciodata. De anumite declaratii nici nu a auzit,
Nici cu banii nu sta bine
Ce putem face in acest caz?
Unde putem sa mai reclamam, primarie , anaf ,
Multumesc anticipat
Discuție Bilant contabil
Buna ziua!
Cine face un bilant contabil pentru o asociatie de proprietari?
Poate sa il faca cenzorul sau cineva extern
Cum aflam daca a fost depus bilantul contabil anual la primaria de sector ?
Multumesc.
Buna ziua!
Dupa A.G. cei alesi ( comitetul ex si presedintele ) depun o instiintare cu actele sedintei si alegerea lor la primaria sectorului .
Aceasta instiintare ( cu cei alesi ) trebuie depusa si la judecatoria sectorului?
Multumesc
Cenzorul isi da demisia din as prop. ( cenzor intern din bloc ) ce poate face com.ex.si presedimtele?
1 angajeaza un alt cenzor extern .( chiar daca nu au fost mandatati de ad. gen. )
2 Face ad gen in cel mai scurt timp ( cat timp ?????la demisia presedintelui sunt in lege 90 de zile )
3 comitetul si presedintele preiau pina la ad gen indatoririle cenzorului fara a fi renumerati ( indemnizati)daca indeplinesc cerintele postului ( studii medii )
4 alte variante
Multumesc cu stima