avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Activitate conycony

Activitate conycony

Răspuns la discuția Certificat grad handicap
Perfect de acord si multumesc pentru raspuns...insa, intrebarea mea era alta, pe fond : daca conform documentelor medicale, exista posibilitatea ca persoana in cauza sa beneficieze de anumite drepturi retroactiv
Răspuns la discuția Certificat grad handicap
Din anul 2013, persoana respectiva beneficiaza de incadrare in gradul de handicap accentuat...intrebarea este daca acea comisie care a analizat acel dosar medical care este foarte consistent nu trebuia sa o bage in drepturi de cand s-a stabilit boala.:sorry:
Buna seara
Limfomul Hodgkin sau boala Hodgkin este o forma de cancer a sistemului limfatic. In speta, este vorba despre o persoana careia i s-a depistat aceasta boala in 2010 ( conform documentelor eliberate inclusiv de Institutul Victor Babes ) dar nestiind ca de fapt este o boala care din punct de vedere medical se incadreaza in grad de handicap accentuat, in perioada ianuarie 2010 - ianuarie 2013, nu a beneficiat de drepturile banesti prevazute de lege datorita faptului ca nu a stiut ca are acest drept. Se poate beneficia de toate aceste drepturi retroactiv, mai ales ca exista toate documentele necesare ( rezultate biopsie, internari in spital, tratamente cu citostatice, etc ) ?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Asistenta juridica
Nu....statul in care urmeaza sa semnez un contract valabil 6 luni,in speta statul Italian imi solicita acest document facut in Romania sau facut la ei in cuantum de 33 euro, pentru a fi reprezentat in caz de litigii privind legea muncii.
Buna seara
Am nevoie de o indrumare pentru a obtine un certificat de asistenta juridica pentru munca in comunitate, de la un avocat...care ar fi pasii de urmat si costurile aferente? Multumesc
Multumesc pentru atentionare si oricum, nu aveam de cand sa trimit astfel de copii scanate. Mai ales ca nu mi-a raspuns la urmatorul mail, este de inteles ca nu erau intentii dintre cele mai serioase.
Multumesc...am solicitat acest lucru dar se pare ca persoana respectiva nu are nimic de spus...:stunned:
Buna ziua ! In urma citirii unui anunt de angajare postat pe internet de catre o persoana fizica, am aplicat un c.v. in format electronic, ca orice roman care-si doreste un loc de munca...surpriza a venit insa cand am primit raspuns via mail in care mi se solicita copie scanata dupa C.I. si permis de conducere. Intrebarea mea este cat de legala este aceasta ''cerere'' din partea unei persoane ''fantoma'' si va redau mai jos raspunsul pe care l-am primit pe mail...''Dorim sa va instiintam ca ati fost selectat si in continuare va rugam sa ne transmiteti pe email copia scanata de buletin si permis auto. Va multumim'' X-(