avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate Gogas

Activitate Gogas

Legea asta numai clara nu e.

Eu joc un bilet o cota de 1,15 , pariez 10.000 ron , valoarea biletului castigat fiind de 11.500.
Acum vine frumusel statul nostru darg , cu legile lui frumusele facute de puscariabilii pe care-i stim deja , ne da la o parte 600 ron , si ne impoziteaza cu 25 % suma de 10.900 ron.Adica 2725.
Ne mai raman 600+8175=8775. Adica mai putin cu 1225 decat am avut initial , cu toate ca biletul este "castigator"!

Nici declaratia facuta "pe proprie raspundere" nu este buna , pentru ca ANAF , te intreaba in dobitocenia lui ( in declaratiile pe care le completezi ) cat castigi anual ( chiar daca habar n-ai ) , apoi te impoziteaza anticipat pe fiecare trimestru. Eu poate am pierdut toti banii pe un singur joc , dar dragutzul de ANAF isi vrea partea de 25 % pe niste bani care nu exista!

Legea asta e cea mai proasta data
n ar fi o problema, eu cam pastrez chitantele si 1 an tocmai pentru a preveni asta
Răspuns la discuția Impozit pariuri on-line
cred ca trebuie sa platesti impozit pe venit pe castigul pe zi

desi tu poate ai o zi castigatoare si 364 necastigatoare, si esti pe - 50000 euro intr-un an tot teoretic ar trebui sa platesti impozit pt acel castig,
cam asta inteleg eu din legea respectiva
[ link extern ] /

ca de fiecare data exista loc de interpretare, poate cineva sa ne elucideze
Am gasit in posta o citatie de la serviciul de investigare a fraudelor, pe numele meu, in calitate de faptuitor in cauza privind "dosar penal"

Mai multe detalii nu se dau decat urmatoarele adaugari:

in caz de neprezentare se vor aplica sanctiunile prevazute de art.198 C.pr.pen; potrivit art 176 alin.1 lit e C.pr.pen aveti dreptuil la un aparator cu care sa ma prezint la termenul fixat;
asistenta juridica este obligatorie in situatiile prev. de art.171 alin.2 si 3 C.pr.pen., iar in cazul in care nu imi aleg un aparator cu care sa ma prezint la termenul fixat, mi se va desemna un aparator din oficiu.

Sa inteleg ca mi s-a deschis dosar penal, desi nu am habar in ce privinta.
Din ce am citit pe net Art. 171 se refera la Asistenţa invinuitului sau a inculpatului, dar eu din ce inteleg din citatie sunt "faptuitor" si ce am citit pe aici "faptuitor" nu este acelasi lucru cu invinuit sau inculpat

Au voie sa o lase in posta? Posta mea nici nu se inchide, poate "nu am primit-o"