avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate mitzuady

Activitate mitzuady

In anul 2015 am preluat o gestiune , dar care nu era in sistemul de functionare al fabrici introduse toate obiectele dupa teren sau mai bine spus multe dintre lucrurile dupa teren erau introduse ca fiind la alta gestiune .Eu am semnat pe hartie de ceea ce se afla pe teren la momentul respectiv . La un an distanta am avut inventar , bineinteles ca comisia de inventariere a venit cu o lista de obiecte , toate bune si frumoase, totul ok , ce era in lista de inv le-am gasit si pe teren , numai ca multe dintre lucrurile care se aflau pe teren in 2015 nu se regaseau pe lista din 2016 , ele figurau tot la gestiunea cealalata . Intre timp pana sa am inventarul din 2016 , directoarea economica a venit cu niste note de transfer intre gestiuni printre care obiectele care se aflau in gestiunea cealalata sa le transfere la mine , numai ca eu am refuzat sa semnez, pentru ca pusese pe bonul de transfer si alte obiecte care nu se aflau la mine si nu fusese niciodata . Timpul a trecut a venit inventarul din 2016 , nu s-a autosesizat nimeni ca acele note de transfer nu le-am semnat si din ce motiv , am mers mai departe . Luna trecuta anul acesta mi-am dat demisia , am inceput inventarierea gestiuni pentru a o preda altcuiva . Directoarea econ si cu respectivul caruia trebuia sa ii predau au venit cu o lista de obiecte ceea ce se afla in gestiunea mea , le-am predat tot ce se afla acolo , am semnat proces verbal ca am predat gestiunea de care raspundeam , ca nu am minusuri nici plusuri in gestiune .Mi-au semnat nota de lichidare si in principiu terminasem cu fabrica . Ei dupa ce eu am terminat de predat trebuiau sa imi dea o hartie prin care sa ma duc la banca sa imi scot garantia care imi fusese retinuta din salariu pentru gestiune . Acum intre timp si-a dat demisia si celalalt de la gestiunea cealalata si si-au adus aminte ca a ramas notele de transfer nesemnate intre gestiunea mea si a lui , iar el nu gaseste cateva obiecte printre care eu am semnat ca fiind pe teren la mn in 2015 . Si din momentul acela au refuzat sa imi dea hartia pentru a scoate bani din banca . Cine este vinovat si ce este de facut in acest moment ?
Buna ziua ,
Am o proprire pe salariu de la o banca si as dori sa plec in afara tari mai exact in spania sa lucrez . Acolo bineinteles cu contract , propririile se fac si in afara tari pe conturile bancare/salariu sau doar in tara este valabil ?
Răspuns la discuția Incetarea contractului de munca
Am inteles , multumesc !
Am primit o hartie prin care mi se acorda un preaviz de 20 de zile lucratoare , urmand ca la expirarea acestuia , contractul de munca sa inceteze in baza dispozitiilor art.65 alin.1 din Codul Muncii .
Ceea ce doresc eu sa stiu este daca beneficiez de indemnizatia de somaj la finele acestor zile de preaviz , tinand cont ca lucrez de 1 an si 9 luni in societate.
Multumesc pentru raspuns raspuns !
"ART. 73.2,L76/2002 : Absolventii carora li s-a stabilit dreptul la indemnizatie de somaj si se angajeaza in perioada de acordare a indemnizatiei, in conditiile prevazute la alin. (1), beneficiaza, din bugetul asigurarilor pentru somaj, de o suma egala cu indemnizatia de somaj la care ar fi avut dreptul, in conditiile legii, pana la expirarea perioadei de acordare a acesteia, daca nu s-ar fi angajat. "



Problema consta in faptul ca eu am depus dosarul de somaj si am stat decat o luna si 2 saptamani in somaj , dupa care am fost angajat pe perioada nedeterminata .Am primit acea prima de 500 de ron ca am fost angajat si conform legii cei de la somaj m-ai trebuiau sa imi acorde restul de banii pe lunile de somaj care aveam dreptul (4 luni si ceva) . Dupa ce am facut un an de la angajare am intrebat la cei de la ajofm daca m-ai primimesc ceva banii , la care ei mi-au spus ca nu am terminat . Am aflat acum ca un prieten primeste acei banii restu din somaj care a fost tot la fel angajat dar cu 2 luni mai tarziu decat mine . M-am dus la cei de la ajofm si cand i-am intrebat mi-au zis ca nu este adevarat ca ei ne-au informat si ca trebuia sa ne ducem in termen de 60 de zile de cand am facut anul .Mentionez ca eu am fost angajat pe 22 noiembrie 2011 , am facut un an pe 22 noiembrie 2012 si acum suntem in 15 aprilie 2013 .

V-a rog daca poate cineva sa imi ofere o explicatie sau un ajutor in a rezolva aceasta problema pentru ca conform legi am dreptul si nu specifica nicaieri ca trebuia sa ma duc in 60 de zile si plus de asta nu mi-au spus cei de acolo , iar un coleg de la munca de la mine este in aceeasi situatie ca mine .