avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1099 soluții astăzi
Forum Activitate stoianflorian

Activitate stoianflorian

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Sfatul meu este sa nu va complicati cu locuinte care ar trebui sa se construiasca.
Cumparati un construita ca sa evitati problemele.


asa ar fi cel mai simplu. doar ca in bucuresti...cineva cumpara un teren viran..isi face un site ..arunca niste schite pe net si in doua saptamani a vândut tot. cum sa ti iei ceva gata facut...
Buna ziua

Sunt interesat sa achizitionez un apt cu doua camere intr-un complex rezidential din Bucuresti care va fi gata "la gri" in octombrie 2018.
Constructorul solicita un avans de 3% la un notariat din bucuresti.
Eu voi achizitona acest apartament printr un credit ipotecar . In acest moment am cash cei 3% si voi strange avansul de minim 15% care mi va fi solicitat de banca cand voi contracta creditul.
Vreau sa va intreb : ce documente ar trebui sa i cer constructorului inainte de a i dai cei 3% din avans ? Nu vreau sa arunc cu banii pe fereastra pentru ca apoi sa aud ca firma e vreun SRL cu capital social de 200 de lei sau ca patronul a fost arestat .
Intrebarea 2 ar fi : inainte sa dau cei 3% ar trebui sa merg sa vorbesc deja cu banca ? Eu mi am propus ca sa dau acest avans din bugetul propriu urmand ca la anul in vara sa merg la banca pentru contractul de credit .
Va rog sa ma sfatuiti cum ar trebui sa procedez in acest caz.

multumesc anticipat.
buna. am si eu o garsoniera luata cu prima casa acum 5 ani. Am strans banii , o sa merg zilele astea la banca sa inchei contractul de credit si sa scap.
Am luat o fix in august 2012, daca voi achita creditul si toate cele , in cat timp pot sa vand ?
Pot sa vand in orice conditii ? Spre exemplu pot sa o vand altcuiva care va cumpara tot prin prima casa ?
da o sa ma adresez unui avocat, poate o sa gasesc o formulare corespunzatoare prin care sa consolidam cele spuse mai sus. Dupa care ce fac cu formularea ? merg in instante, la mediator ? nu am nici timp si nici bani prea mult pt asa ceva. In rezumat femeia si a gasit alta iubire, pleaca de acasa si nu vrea nimic de la mine de la noi. Vreau ca asta sa fie scris pentru ca mi-e teama ca iubirile astea efemere nu dureaza prea mult si in caz ca va vrea sa vina inapoi usa mea va fi inchisa .
Multumesc deja tuturor pentru raspunsuri. Daca imi permiteti , va rog sa ma ajutati si cu o formulare sa fie si acoperitoare si cat mai putin penibila . M-am gandit la ceva, va rog sa-mi spuneti cum vi se pare :

'' Subsemnata X declar de buna voie si nesilita de nimeni ca am parasit domiciliul conjugal si am solicitat divortul pe cale amiabila deoarece am inceput o alta relatie.
Odata cu aceasta intamplare mentionez ca nu am nici o pretentie asupra bunurilor care au rezultat in timpul casatoriei noastre sau inaintea acesteia, urmand ca toate acestea sa ramana in proprietatea fostului sot X.
Martori la aceasta conventie au fost : Y si Z.
Incheiat astazi : xx-xx-2016.

Noi asa ne-am inteles, sper sa nu fie probleme.
Repet, este o perioada cumplita pentru mine si fac tot ce pot sa raman in picioare .

Cum vi se pare ?
Multumesc mult.
buna ziua. desi este un moment foarte foarte dureros trebuiesc facute si aceste "inscrisuri".
Cererea de divort a fost depusa la oficiul starii civile din localitatea unde n-am casatorit candva. Urmeaza sa fie pronuntat divortul in trei saptamani.
Sa zicem ca teoretic ne-am fi inteles, singura discutie a fost in jurul unei masini. Ea fiind cea care a parasit domiciliul pentru altcineva am inteles ca nu ar mai vrea nimic de la mine. Ar avea idee cineva cat ar costa sa facem o astfel de declaratie in fata unui notar sa zicem ? Are rost sa mergem in fata unui notar ? Ne facem de ras ? Martori ..nu avem .
Vreau sa fie totul cat mai transparent si legal sa evitam situatiile neplacute. O formulare de genul , eu cetateanul X declar ca nu vreau nimic niciodata de la cetateanul Y. Nu vreau sa fiu paranoic dar au mai fost niste amenintari in trecut din partea ei si de asta vreau sa mi securizez macar ce mi a mai ramas pe lume. Multumesc.
buna va rog sa ma ajutati si pe mine cu un raspuns.

Am decis impreuna cu partenera sa desfacem casatoria la oficiul starii civile de care apartinem. In principiu ne-am inteles : desfacem casatoria si avem de impartit niste chestii minore gen televizor, calculator, mobile, etc, etc si o masina. Fara pretentii imobiliare sau altceva. Singurul lucru pe care l-am facut impreuna in timpul casatoriei au fost aceste bunuri.
La oficiul starii civile mi s- a spus ca se va lua in calcul doar desfacerea casatoriei. In schimb pentru asa zisul partaj, cum ar trebui sa procedez ?
Vreau ca in ziua in care ies actele de divort lucrurile sa fie clare intre noi sa nu ma trezesc ca vine si imi cere peste nu stiu cat timp despagubiri sau alte chestii in afara celor despre care am discutat deja.
multumesc pentru raspuns.
Buna dragilor.
Ma aflu intr-o situatie fara precedent, prins de mafia imobiliara dintr-un mic orasel de provincie. Pe scurt pe terenul meu s-a acordat un drept de servitute unor indivizi ( grup din care fac parte avocati, experti topografi, bisnitari, etc ).
Fiind un biet om simplu m- am luptat in fel si chip in instanta pentru terenul meu insa am pierdut . Respectivilor le- a fost acordat drept de servitute pe terenul meu si eu voi primi o bataie de joc : 50 de lei / an si cheltuieli de judecata care sunt undeva la 5000 de lei. Pentru ca umilinta sa fie suprema , dupa ce a fost eliberata sentinta mi-au trimis acasa o instintare prin avocatul lor cum ca plata cheltuielilor de judecata ( cei 5000 de ron ) or sa o faca in transe de cate 300 de lei pentru ca sunt saraci si nu au venituri ( pe hartie e adevarat, in realitate au vile de lux si bolizi de zeci de mii de euro ). Mi-au trimis acasa doua transe din acesti bani pe care nu i-am ridicat deoarece am fost plecat din tara. Si nici nu i-as fi luat poate daca eram acasa. Acum sunt intr-o dilemma pentru ca vreau sa mi recupereze cei 5000 de lei . Cum sa fac ? Sa incerc sa negociez cu banditii macar sa mi dea banii in 3 transe sa zicem ( stiu , ma umilesc ) sau sa merg la un executor sa urmez calea legala ( desi am slabe sanse pt ca ei au o foarte mare influenta in orasul respective si nu numai ). In varianta a -2 a mi-ar fi frica iarasi sa ma cheltui bani aiurea pe executare pe care n- o sa i recuperez niciodata.
Multumesc,
estimativ cam care ar fi pretul ?
valoarea proprietatii trecuta in acte era undeva la 100.000 ron acum cativa ani.
Multumesc
cine o poate initia ? eu sau bunicii ?