avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate categoric

Activitate categoric

Aici...

[ link extern ]

:D
Depinde. Deseori cei dezorganizati sunt prinsi mai greu.. bine tehnologia moderna schimba puternic datele problemei.

Dar... SA zicem ca e anul 2001. la nervi cineva te impunge cu cutitul... avea probleme financiare nu stia sa isi gestioneze emotiile... Cum e prins? cadravul nu e miscat... eventual ucigasul scapa si de arma crimei.

Anul 2003. Doi boschetari beau din aceeasi sticla de 2 litri de bere. Discutia degenereaza. Se iau la bataie unul aluneca si isi sparge capul...


Insa cei inteligenti? transporta cadavrul, etc. Lasa urme... multe urme...


Eu asa am citit adica...
Ii prinde deoarece cele mai multe crime sunt din ura, neplanuite,etc? NU ?
Am obsevat desoeri ca multi dintre criminali sunt jucatori ilustri la sah ? E adevarat? Acuma cu cazul Elodia cand s-a discutat despre alte cazuri cand cineva a fost condamnat fara a fi descoperit cadavrul, un om de nimic... care a cuis 3 femei avea o gramada de diplome la sah... in ciuda faptului ca traia in chirie, fara parinti, era sudor cand mai apuca sa lucreze ceva,etc

?!?!?!?!
Este posibil sa intocmesc o cerere de recuzarea a politiei pe baza faptului ca in dosar este implicat un fiu de politist? Bine e doar agent... si e din asta care umbla pe strada (nu e la judiciar sau ceva) , dar totusi cred ca un procuror ar fi mai echidistant.

Cui adresez in acest caz, cererea de recuzare?
infractiunile de sex cu un minor sau tentativele de omor unde se judeca? la tribunal sau la judecatorie?
Daca m-am plans la CEDO asupra unui mare SUP... fiind agresat de niste politisti....
atunci voi mai putea cere redeschiderea sau ceva?
se va judeca la mine in oras sau la parchetul general sau cum?
Răspuns la discuția Despre CEDO
Tot nu am inteles ceva... plangerea mea poate trece de judecatorul unic si sa fie respinsa de un complet de 3 judecatori? daca e inadmisibila din start nu mai apare pe start? doar alea in jur de 10-150 anual apar pe site?

In cat timp dupa ce e declarata admisibil apare pe site?
Răspuns la discuția Aveti incredere in justitie?
Avocatul poate pune si el intrebari martorilor sau p. vatamate/inculpatului la politie?
Poti sa scapa in Romania cu scuze juridice gen:

-nu am violat-o, am facut sex din initiativa ei si am batut-o dupa pentru ca mi-a zis ca il are pe altul.
-poate ceva hacker mi-a spart calculatorul/casuta de e-mail. Nu stiu de unde sunt conversatiile respective despre fraude bancare.
-s-au mai conectat si altii pe acel proxy... si de pe calculatorul meu.
-wifi meu nu are parola, rulez un server de torrent


Intreb acest lucru, pt. ca de cate ori deschid televizorul aud de la diversi politicieni si interlopi astfel de scuze. Cand magistratii ajung in ... si eu se folosesc de astfel de scuze.