avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate cyberpunk

Activitate cyberpunk

Salut,

Lucrez de acasa pentru o companie din Londra, si primesc lunar in jur de 2000+ lire in contul romanesc. Banii sunt transferati prin transferwise la fiecare 2 saptamani.
Nu am nici un contract de munca. De curand mi'a venit un plic de la anaf, si zicea ceva de inregistrarea in spatiul virtual.
Este posibil sa imi urmareasca contul bancar? Sau asta trebuie sa fie confidential?
Am de platit taxe? Sa ma astept cu anaful la usa?

Va multumesc anticipat
buna ziua stimati avocati,

doresc sa infiintez o firma de import intracomunitar, apoi sa vand la randul meu in tara, tot en-gross.

prima mea intrebare este: ce fel de firma ar fi ideala? PF, SRL, intreprindere individuala, etc?
-mentionez ca nu o sa am nevoie de angajati

a 2-a intrebare este: ce taxe am de achitat, si care este valoarea lor (taxa import, tva, taxa pe profit, etc)

Va multumesc anticipat.
Cu stima, Dan
Deci masina nefiind declarata de catre mine, as fi stat la coada degeaba ca nu primeam certificat fiscal? din ce stiam eu certificatul acesta este dovada ca nu am datorii la fisc, dar se pare ca dovedeste daca a fost platit impozitul pe masina cat timp a fost in proprietatea mea...corectati-ma daca gresesc.
Eu acum sunt undeva la mijloc, am tinut o masina 3 luni, fara sa o declar la fisc, si am vandut-o la fel cum am cumparat-o, fara certificat. Pot avea probleme penale pentru nestiinta?
Mai am vreo obligatie legala fata de ultimul cumparator daca a trecut atata timp, adica pot fi actionat in judecata pentru vreo abatere?
Va multumesc frumos pt raspunsurile date.
Cu stima, Dan
Buna ziua.
Masina am tinut-o doar 3 luni, timp in care doar mi-am luat numere provizorii de la politie. Nu am declarat-o nicaieri in necunostinta de cauza.
Nu imi mai aduc aminte pe numele cui era talonul masinii din pacate.
ok, greseala mea, eram tanar si naiv, si sunt sigur ca vanzatorul nu ar fi avut de gand sa-mi dea certificatul fiscal.
eu la randul meu cand am facut contactul de vanzare, am mers direct la primarie pt a-i da omului fiscalu. acolo era rand, si el a fost cu ideea ca revenim altadata, ma suna el..
acu dupa tot acest timp in sfarsit ma suna, i-l pot da cand ma reintorc in tara.
Intrebarile mele sunt:
mai poate face ceva omul cu masina daca ii dau certificatul fiscal dupa tot acest timp?
pot fi tras la raspundere in vreun fel?
Va multumesc anticipat.

[Va rog folositi functia de citare doar daca va adresati unei anumite parti dintr-un mesaj sau daca mesajul la care va referiti nu se afla pe aceeasi pagina]
Buna ziua.
In urma cu un an jumatate am cumparat o masina fara certificat fiscal.
Dupa 3 luni de circulat cu ea cu numere rosii, am vandut-o. La fel fara certificat fiscal.
Acum dupa tot acest timp cumparatorul doreste certificatul, eu sunt in afara tarii.
Mai este valabil contractul de vanzare cumparare?
pot fi actionat in judecata?
Multumesc anticipat
Buna ziua,
Doresc sa fac importuri din spatiul european si incerc sa evit impozitarea in statul de unde fac importul (UK, suedia, germania).
Pentru asta trebuie sa le pun la dispozitie VAT number pentru a fi scutit de impozitare.
Am inteles ca pentru asta trebuie sa fiu inregistrat ca platitor de TVA in Romania.
Eu am un magazin online, se vor vinde in special haine, si eventual laptopuri.
Intrebarea mea este urmatoarea: Avand in vedere ca TVA in romania este de 24 la suta, nu m-ar ajuta prea mult, pentru ca aceeasi valoare sau chiar mai mica este si in statele membre. Cum pot obtine acest VAT number pentru a evita impozitarea in afara, si cum trebuie inregistrat pentru a micsora pe cat posibil, eventual evita taxele in romania, Intreprindere individuala, PFA, SRL?
Va multumesc anticipat.
Cu stima, Dan
Buna ziua,
Asta este exact ceea ce cautam. Multumesc domnule Razvan, cat si colegilor dvs., faceti o treaba foarte buna.
Cu respect, Dan
Buna ziua din nou.
Va multumesc pt raspunsurile promte si rapide.
Am aruncat o privire pe siteul agentiei nationale antidrog insa totul imi este neclar.
Nu am gasit ceea ce caut, si anume o lista oficiala, completa si la zi cu absolut toate substantele interzise, fie ele droguri de mare risc, sau etnobotanice.
Sunt sigur ca ar trebui sa fie undeva o lista oficiala si foarte cuprinzatoare cu absolut toate substantele interzise de legea romana.
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Cu stima, Dan
Buna ziua,
Intrebarea mea este simpla: Unde as putea gasi lista completa cu absolut toate substantele interzise de legea romana?
Va multumesc anticipat.
Cu stima Dan