avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 534 soluții astăzi
Forum Activitate Sorinasandru

Activitate Sorinasandru

Răspuns la discuția caz penal
arestat preventiv dar nu au probe impotriva lui
Discuție caz penal
buna ziua as avea o intrebare intro problema foarte serioasa de un an de zile fostul meu sot ne brusca pe mine pe copii si pe concubinul meu nea atacat de nenumarate ori in strada a aruncat cu acid pe el imi rapea copii si pe mine si multe alte abuzuri politia nu a facut nimic pana cand sa ajuns la faptul ca el in plina strada sa luat la bataie cu concubinul meu asa din senin in urma altercatiei fostul meu sot a ajuns injughiat si in cele din urma a murit nimeni nu stie de unde a aparut cutitul doar din presupuneri ca ar fi fost la fostul meu sot ptr k el umbla armat mereu cu cutit ce se intampla in aceasta situatie cu concubinul meu se ia legitima aparare?

Buna seara! Am o nedumerire in cazul semnarii statului de plata in cazul in care eu nu mi-am primit salariul.mai exact lucrez ca receptioner la un hotel unde, fiind in prima luna am avut o mica greseala care practic nu a aduc niciun prejudiciu firmei,dintr.o greseala am uitat sa fac o rezervare pentru un client iar cand acesta a ajuns la hotelul respectiv si neavand camere libere la momentul acela sefa mea s.a oferit sa ii ofere plata la un alt hotel pe seara respectiva,bani care ulterior a spus ca vor fi achiatati de mine ,din salariul meu..salar care luna aceasta era egal cu camera achitata . Stiu ca teoretic nu are dreptul de a.mi retine din salar,insa am acceptat in ideea de a nu ma pune prost cu ea de la bun inceput.Evident.nu sunt de acord cu aceasta masura..acum a fost ziua de salariu, si intrebarea mea este ca in cazul in care mi se cere sa semnez statul de plata,pot sa refuz pe motiv ca eu nu am primit niciun salariu in mana? pot sa ii cer macar o adeverinta prin care sa imi justifice ca acei bani au fost retinuti?in codul muncii am vazut specificat clar ca nu are dreptul sa imi retina din salar...plus ca a mai tras si pentru analizele medicale,care iar era problema ei. #-o
Răspuns la discuția Pot fi dezmostenit?
Chiar asta e problema ca nu este platita pentru ca sta cu ea,chiar daca au fost discutii pentru angajarea unei persoane care sa se ocupe exclusiv de bunica,ca sa nu ii afecteze programul matusii mele,care momentan este in concediu pentru a o ingrijii,s-a evitat aceasta solutie ca sa se poata ajunge la certuri pe avere.Sotul matusii mele fiind cu ochii pe asta de mult..
Răspuns la discuția Pot fi dezmostenit?
Matusa,sora tatalui meu face aceste amenintari..Bunica sufera de alhmeizer ,chiar si in cazul in care ar pune-o sa semneze acte nu s-ar lua in considerare dat fiind faptul de boala de care sufera,nu?Ea fiind si internata in spital..
Răspuns la discuția Pot fi dezmostenit?
Va multumesc mult pentru raspuns!dar..timp de 20 de ani am stat in casa cu ea,timp in care inevitabil am sustinut-o in orice moment,nu vreau sa pierd partea de mostenire care mi-ar revenii din partea ei,avand in vedere ca am facut eforturi si in ultimele luni ca sa o ajut financiar.Momentan sufera de alhmeizer,fapt care nu cred ca i-ar permite sa ia vreo decizie si nici sa vanda bunuri. Revin cu o intrebare : exista acea ordonanta de urgenta? in cazul in care unul dintre mostenitori nu se intereseaza de persoana care ar lasa mostenirea?
Răspuns la discuția Pot fi dezmostenit?
Ideea e ca eu sunt fiica respectivului,din cate am inteles ar exista o ordonanta de urgenta prin care in cazul in care unul dintre fii nu se ocupa de mama lor poate fi dezmostenit.si s-a apelat la aceasta.Nu stiu ce ar putea contine exact acel dosar,ma gandesc ca o reclamatie...Problema e ca in aceste 5 luni de cand s-a mai agravat starea de sanatate a bunicii mele ,tatal meu a trimis lunar in jur de 150-200 de e,pentru ingrijirea ei.Luna aceasta nu a mai putut sa trimita,urmand sa trimita luna viitoare,moment in care deja s-a ajuns in situatia de fata cu amenintari ca va fi dezmostenit facandu-se deja demersuri in sensul acesta.
Suntem 2 frati,eu sunt plecat in strainatate de mai bine de 3 ani.Inainte de a pleca am locuit impreuna cu familia in casa mamei mele.De 5 luni de zile mama e bolnava,sora mea a avut grija de ea,eu sustinand-o financiar in fiecare luna si am si venit in tara atunci cand starea ei de sanatate s-a agravat.Luna aceasta sora mea m-a anuntat ca a facut dosar cum ca eu nu am grija de mama mea , ea dorind sa ramana cu toata mostenirea. Intrebarea mea este,: este posibil asa ceva? Pot fi dezmostenit? Exista dovezi ca am trimis bani strict pentru ingrijirea mamei mele,am facut si imbunatatiri pe casa aia din banii proprii..acest lucru vine cumva in beneficiul meu? Ce se poate face? Multumesc anticipat..