avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Activitate geo30

Activitate geo30

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati si pe mine sa ma lamuresc in privinta construirii unei case langa cea existenta (a mea). Vecinul (cel spre care am ferestrele) vrea sa construiasca o casa si imi cere semnatura. Exista o lege care sa ceara aprobarea vecinilor pt construire? Eu stiu ca se cere aprobarea vecinilor daca nu se respecta distantele legale fata de un imobil alaturat sau limitele de hotar. In plus ferestrele mele (de vedere) sunt aprox la 3-3.5m de limita de hotar (gard). Casa lui nu va fi paralela ci mai jos (spre nord) si daca ferestrele mele sunt orientate spre est al lui vor fi spre sud (formand un unghi de 90). Este legal? Din lege nu imi pot da seama ce distanta trebuie sa fie intre case nefiind paralele. Va multumesc anticipat pt ajutor.
Buna seara,
Cate zile de preaviz sunt legale in cazul in care nu e o functie de conducere? In cazul meu: tura 1 se lucreaza 8 ore pe zi sambata si duminica libere; tura 2 se lucreaza 6 ore pe zi iar sambata 8 ore si duminica 5 ore. Sambetele si duminicile lucrate se numara la preaviz? Sunt obligata sa le lucrez daca nu sunt numarate? Conteaza nr de ore sau zilele lucrate? Mi s-a spus ca " orele de sambata si duminica sunt completari la orele de peste saptamana ca sunt doar 6 de luni pana vineri".
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Alocatie copil taiata pe o luna
Multumesc pt. raspuns
Acum are sens. Mie mi-au spus ca am depus dosarul prea tarziu si de aceea nu am primit alocatia pe august(luna nasterii copilului).
Angajatii statului isi cunosc cu adevarat sarciniile de serviciu......scuzati sarcasmul
Buna ziua
Am nascut la inceputul lunii august iar dosarele le-am depus la inceputul lunii octombrie dupa ce am terminat concediul medical si am suspendat activitatea PFA-ului.Nici o singura data nu mi-au spus de la agentia de plati ca dosarul pentru indemnizatia copilui se depune imediat dupa nasterea copilului desi am facut nenumarate drumuri la ei.Dupa inca doua luni de solutionare a dosarelor am primit banii la inceputul lunii decembrie pe octombrie - noiembrie pentru mine (ceea ce banuiesc ca e corect avand in vedere ca s-a terminat concediul medical la sfarsitul lui septembrie) iar pentru copil am primit septembrie-octombrie-noiembrie.
Exista vreo lege prin care au dreptul sa taie indemnizatia copilului? In opinia lor nu am primit pentru luna august pentru ca am depus dosarul la inceputul lui octombrie si nu in august. Se mai pot recupera acei bani?
Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil 2013
mirpopa.....ai grija ca asa cum a spus si Dl. Tudor Valeriu, cele 126 de zile sunt calendaristice, nu lucratoare. Din care 42 zile trebuie luate postnatal. Iti raman 84 zile calendaristice prenatal. Daca nasti pe 1 Octombrie si intri in concediu de la 1 Iulie nu prea te incadrezi ( 1 Iulie - 30 Septembrie = 92 zile)
La Casa de Sanatate mi-au zis ca de la 7 luni pot sa-mi iau concediu. Si mi s-a mai spus sa nu suspend activitatea inainte ci dupa ce am depus actele pentru concediu ca daca nu e considerata intrerupere.....deci (dupa pararea mea) se va lua in calcul venitul estimativ. Asta a fost doar o parere.
Pe saptamana viitoare sper sa pot vorbi exact cu persoana care se ocupa de asa ceva si revin cu detalii.
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil 2013
mirpopa:
Multumesc mult pentru raspuns.Acum am trimis si eu un email celor de la ANPIS ( cei de la mine din oras ma lamuresc cu 'media pe ultimele 12 luni'). Deci indemnizatia e suma dintre veniturile din 2012, care sunt 0 + veniturile din 2013 care se imparte la 12 luni si la care se aplica 85%????!!!! indemniazatia=(0+media veniturilor din 2013) / 12 X 85% ?

PS: Zilele de concediu pre/post natal sunt zile lucratoare sau includ si sambetele,duminicile si zilele libere prin lege?
Inca nu imi este clar modul de calcul. Am vazut un alt utilizator(mirpopa - 10 Martie) care a publicat o situatie asemanatoare cu a mea si care nu a primit raspuns. Nici institutiile abilitate nu au alt raspuns decat 'media pe ultimele 12 luni'. Dar nu-mi explica ce se intampla cu pierderea; cum e face media intre pierderea din 2012(desi am platit un impozit pe venitul estimat dar care nu l-am realizat) si profitul din 2013????!!!!!
Am auzit de o lege care da dreptul taticilor la 15 zile de concediu (nu sunt sigura de nr. de zile libere) daca face un curs de puericultura. Stiti cumva legea si daca ea se aplica pentru al doilea copil (la primul nu s-a facut cursul respectiv - stiu ca legea se aplica o singura data)? Care sunt pasii ce trebuie urmati?
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Indemnizatie crestere copil 2013
mirpopa....ai primit un raspuns la intrebarea ta postata pe 10 Martie? Sunt exact in aceeasi situatie (cu pierdere pe 2012 si venituri pe 2013 - trebuie sa nasc in august) si nimeni nu pare a avea un raspuns la modul de calcul al indemnizatiei. Nici macar cei din institutiile abilitate. Singurul raspuns primit e 'media pe ultimele 12 luni'.

PS: Ai grija cu suspendarea activitatii. Din cate stiu eu din cele 126 zile de concediu medical 42 zile (intre 42-46 zile nu mai stiu exact nr. lor) trebuie obligatoriu sa fie dupa nastere. NU esti cam la limita?!!
Multumesc pt raspuns.
Problema e ca nu as vrea sa ma incadrez la plafonul minim. Vreau sa stiu daca pot sa realizez plafonul maxim pentru 2 ani de crestere copil, adica 1200 ron. In plus vreau sa stiu care imi sunt drepturile in cazul in care mi se calculeaza eronat indemnizatia.
De aceea va rog daca ma puteti ajuta cu calculul exact al indemnizatiei in cazul realizarii de pierderi in anul precedent.
Buna ziua,
Am si eu cateva intrebari fara raspuns. Sunt PFA fara a mai fi angajata. In luna august trebuie sa nasc si nu stiu cum se calculeaza indemnizatia avand in vedere ca anul trecut am iesit pe pierdere (au fost luni cu plus, luni cu minus, dar pe total in decizie am pierdere).
Am gasit modele de calcul: Indemnizatia=(V1+V2):12x85% (V1=suma rezultata dupa aplicare cotei de impozitare asupra venitului net din activitati : 12luni x 4 luni avand in vedere ca nasc in august). Dar in cazul meu daca e pierdere cum se calculeaza?
Pe 2012 am o pierdere de 4000, iar pe 2013 am sa realizez profit. Cum e considerat V1? Mi se scade din V2? Sau e considerat minimul si se adauga indemnizatia calculata pe 2013?
Imi puteti da un exemplu concret de calcul in care anul anterior datei nasterii copilului e pe pierdere?
Va multumesc anticipat!