avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 762 soluții astăzi
Forum Activitate olivottom

Activitate olivottom

Medicamente nu vor fi vandute in acest magazin. Produsele principale sunt cele dedicate parului, masti, sampoane, uleiuri, vopsea de par, dar si alte accesorii. Ne puneam intrebarea cam cine ne poate "intreba de sanatate" pentru folosirea denumirii de "Farmacie".
Multumim!
Buna ziua!
Sotia mea are deschis un coafor. Cu trecerea timpului si increderea oamenilor in ea a inceput sa vanda produse specifice. Intentionam sa deschidem un magazin si dorinta ei este sa il denumim "Farmacia parului".
Este legal sa folosim termenul de "Farmacie"?
Buna ziua,
Lucrez in MAI, la ISU din septembrie 2006 si intentionez sa fac un mostenitor.
Am hotarat impreuna cu sotia sa intru eu in Concediul Post natal si m-ar interesa care sunt legile care imi permit acest lucru si care ar fi pasii.
Vreau sa fiu binepregatit cand fac raportul sa cunosc legile deoarece......mi se pot pune bete in roate......si eu nu imi vreau decat drepturile.
Multumesc.
Multumim, am prins curaj acum. Maine ne ducem la asociatia de proprietari ca sa ne incheie foaia cu semnaturi , acolo nu sunt probleme ca Doamna este foarte cumsecade.
Sanatate multa celor care ne-au raspuns dar si celor care nu ne-au raspuns.
avem centrala proprie, am facut instalatie separata, vreau sa bag la intretinere 3 persoane(eu,sotia,si o fata) plus 3 persoane la care sa platesc intretinere sa particip mai mult la cheltuielile scarii. Sper sa fie totul bine.
De la registrul Comertului mi s-a spus ca daca faceam intrarea din exterior direct in apartament trebuia sa iau acordul pe verticala si pe orizontala, si de aceea am specificat la problema mea ca vrem sa facem intrarea prin scara blocului, apartamentul este pe partea opusa a scarii. Persoana care se opune nu este nici pe orizontala nici pe verticala cu apartamentul nostru. Ne poate da in judecata?
Imi cer scuze daca insist, dar vreau sa stiu sigur ce ma asteapta.
Buna ziua,
am cumparat cu sotia un apartament la parterul unui bloc pentru infiintarea unui punct de lucru (coafor). Sotia are o Intreprindere Individuala cu sediul in alta locatie. Am luat de la Camera de Comert formularul pentru strangere de semnaturi pe scara si am obtinut 18 semnaturi din 19. Refuza o persoana sa dea semnatura pe motiv ca se face galagie. Nu se invecineaza cu apartamentul nostru, dar intrarea vrem sa o facem prin scara blocului si una din camerele persoanei este pe casa scarii. Daca o ignoram si deschidem activitatea la ce ne putem astepta daca ne da in judecata?