avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate arteniem

Activitate arteniem

Buna seara,
O societate neplatitoare de TVA doreste sa efectueze achizititii si livrari intracomunitare, care sunt documentele necesare pentru inregistrarea la finante?
Am inteles ca se poate inregistra in R.O.I. iar in tara sa ramana neplatitoare. Este adevarat? Ce acte trebuie depuse?
Va multumesc.
Doreste sa se inregistreze ca platitor de TVA.Doream sa stiu care ar fi pasii de urmat.
Va multumesc.
Răspuns la discuția Trecere la platitor de TVA
Ordonanţa de Urgenţă nr. 24/06.06.2012
"– NOUL PLAFON A INTRAT IN VIGOARE INCEPAND CU DATA DE 01.07.2012.
- persoanele impozabile înfiinţate începând cu data de 1 iulie 2012 au obligaţia solicitării înregistrării în scopuri de TVA conform art. 153 din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, dacă depăşesc plafonul de scutire de 220.000 lei, în perioada 1 iulie-31 decembrie 2012;
- prin excepţie de la prevederile lit. a) şi b) din OUG, persoanele impozabile pentru care obligaţia solicitării înregistrării în scopuri de TVA conform art. 152 alin. (6) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, cu modificările şi completările ulterioare, ar interveni începând cu data de 1 iulie 2012, nu trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA decât în situaţia în care depăşesc plafonul de 220.000 lei până la data de 31 decembrie 2012; "
Vei deveni cand depasesti in cursul anului acest plafon.
Din cate stiu eu te poti inregistra ca platitor de TVA doar pentru achizitii intracomunitare si in momentul cand partenerul va emite factura catre tine ii vei comunica codul valid de TVA iar factura va fi fara TVA. ( taxare inversa) asta in cazul ca si partenerul are un cod valid de TVA.
Deci in cazul acesta nu ve-i plati TVA, iar in tara vinzi fara TVA.
Buna seara,
Sunt noua in acest forum si as dori daca ma puteti ajuta in urmatoarea problema:
O persoana straina a cumparat un SRL care nu a avut nici o activitate si doreste sa efectueze achizitii si livrari din UE si din non UE. Pentru aceasta eu l-am rugat sa-mi faca in primul rand o procura notariala pt depunerea declaratiilor la ANAF. Am uitat sa spun ca acest SRL este neplatitor de TVA.Pentru inregistrarea la finante trebuie depuse declaratiile:
- formularul 030 ( si nu se mai depune 010? );
- anexa 2 pt inregistrarea in scopuri de TVA ( in declaratie trebuie completat NIF-ul pe care dansul nu-l are)
- inregistrarea in ROI .
Pana nu primeste legitimatie de sedere si NIF pot depune vreo declaratie?
Nu intelege ca pana nu declar in ROI nu poate incepe activitatea.
Va rog mult sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat !
Va multumesc.