Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Trecere la platitor de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Trecere la platitor de TVA

Buna ziua,

La sf anului 2012 am avut o cifra de afaceri de 130.000 (firma a fost infiintata in aprilie 2012). La sf lui martie 2013 cifra de afaceri a fost de 120.000. Devin platitor de TVA trimestrial? Trebuia sa depun si declaratie pentru schimbarea vectorului fiscal (010). Abia ieri am primit actele pentru luna martie...si nu am depus nici o declaratie :(

O seara buna!
ayleena, utilizator
Din ce am citit, am inteles ca nu se ia in calcul cifra de afaceri de la sfarsitul anului trecut, deci nu devin platitor de TVA decat la inceputul unui nou an fiscal daca am depasit plafonul de 220.000.

Asa e?
Ordonanţa de Urgenţă nr. 24/06.06.2012
"– NOUL PLAFON A INTRAT IN VIGOARE INCEPAND CU DATA DE 01.07.2012.
- persoanele impozabile înfiinţate începând cu data de 1 iulie 2012 au obligaţia solicitării înregistrării în scopuri de TVA conform art. 153 din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, dacă depăşesc plafonul de scutire de 220.000 lei, în perioada 1 iulie-31 decembrie 2012;
- prin excepţie de la prevederile lit. a) şi b) din OUG, persoanele impozabile pentru care obligaţia solicitării înregistrării în scopuri de TVA conform art. 152 alin. (6) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, cu modificările şi completările ulterioare, ar interveni începând cu data de 1 iulie 2012, nu trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA decât în situaţia în care depăşesc plafonul de 220.000 lei până la data de 31 decembrie 2012; "
Vei deveni cand depasesti in cursul anului acest plafon.