Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plafon TVA depasit ... sau nu ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plafon TVA depasit ... sau nu ?

Buna ziua,

Am un PFA neinregistrat in scopuri de TVA, dar odata cu emiterea ultimei facturi din luna iunie am depasit plafonul de 119 000 lei si ar fi trebuit sa ma inregistrez ca platitor de TVA pana la data de 10 iulie 2012.
Odata cu intrarea in vigoare a noului cod fiscal la 1 iulie, acest plafon a fost marit la 220 000 lei.
Intr-un articol anterior aparut aici, am gasit cateva explicatii:
"Astfel, persoanele impozabile infiintate anterior anului 2012 au obligatia solicitarii inregistrarii in scopuri de TVA, daca depasesc plafonul de 119.000 lei in perioada 1 ianuarie – 30 iunie 2012"
"Exceptie de la aceste prevederi fac persoanele impozabile pentru care obligatia solicitarii inregistrarii in scopuri de TVA ar interveni ulterior datei de 1 iulie 2012."

Si intrebarea, evidenta de altfel, este: trebuie sa ma inregistrez ca platitor TVA sau nu ? Obligatia solicitarii inregistrarii intervine la data emiterii facturii (iunie) sau in luna urmatoare (iulie) ?

Va Multumesc
10 iulie este data inscrierii ca platitor de TVA.
potrivit art. II, alin. (1), lit. d) din OUG nr. 24/2012, prin excepţie de la prevederile lit. a) şi b), persoanele impozabile pentru care obligaţia solicitării înregistrării în scopuri de TVA conform art. 152 alin. (6) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, ar interveni începând cu data de 1 iulie 2012, nu trebuie să solicite înregistrarea în scopuri de TVA decât în situaţia în care depăşesc plafonul de 220.000 lei până la data de 31 decembrie 2012.

pe cale de consecinta dvs. nu trebuie sa solicitati inregistrarea in scopuri de tva decat in cazul in care depasiti plafonul de 220.000 lei.