avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1672 soluții astăzi
Forum Activitate mihai234

Activitate mihai234

da, am reusit sa gasesc acolo si sa filtrez informatiile. va multumesc foarte mult :)
buna ziua. de o ora ma invart pe acest site, am cautat prin alte subiecte asemanatoare, dar pur si simplu nu gasesc. caut un avocat pentru inmatriculare fara plata taxei de timbru sau cum se mai numeste acum, in craiova. am inteles ca ar fi o baza de date cu avocatii din toata tara pe acest site, dar nu dau de ea. ma poate ajuta cineva, va rog? sau daca este vreun avocat din craiova dispus, sa pot suna si sa discutam.

va multumesc anticipat
Buna ziua, va voi expune o problema si voi cere cateva sfaturi.

In urma cu 3 saptamani, a disparut caseta de bijuterii a mamei mele (aproximativ 40-50 de grame de aur) din casa, cand era in vacanta. Din moment ce in casa am fost doar eu, sora mea+prietenul meu, hotul este printre noi. Eu fiind certat cu ea de aproximativ 3 ani, usile camerelor sunt mereu inchise cu cheia (casa in casa), iar de vorbit nici nu se pune problema.

Eu stiu ca sunt nevinovat :) Dar cum pot dovedi ca sora mea + prietenul ei au furat? Mama mea evita politia pentru ca nu ar vrea totusi sa ne vada pe unul din noi inchisi, anchetati etc., desi i-am sugerat sa cheme politia, sa ia amprente etc. Totodata, se pare ca la amaneturile din oras nu am succes - unii angajati nu dau date pentru ca nu au voie, dar altii inteleg situatia si ma ajuta. Problema este ca exista zeci de amaneturi in oras.

In plus, am discutat azi cu un politist prieten si mi-a spus ca politia nu o sa stea niciodata sa caute in toate amaneturile din oras.

Deci cum pot dovedi furtul? Ma intereseaza sa ii arat mamei mele cine este vinovat. Am cautat idei in felul urmator "de ec ar fura ea 60-70 de milioane de lei?" cam atat e taxa la facultatea ei, insa se pare ca a fost platita de luni bune.

M-am mai gandit sa instalez un microfon in masina ei, pentru a surprinde o eventuala discutie... alte idei nu am. voi cum ati proceda? orice sfat este binevenit.
Răspuns la discuția Ajutor contract casa
ok am inteles. va multumesc. problema mea era ca nu intelegeam cum m-ar putea acest act in cazul unui deces. eu am facturi de intretinere, utilitati etc., dar ma gandeam ca poate fi spart foarte usor. m-ati mai linistit
Răspuns la discuția Ajutor contract casa
Ok, va multumesc foarte mult. Nu m-au interesat niciodata proprietatile, luptele pentru avere (Le consider mai de moda veche), mai ales ca am deja o proprietate, iar logodnica mea are doua. Intretinerea bunicii o faceam si cu si fara contract, insa a fost dorinta ei. M-am cam temut putin ca as fi fost prostit. Va multumesc foarte mult pt. ca m-ati linistit! Iar topicul se poate inchide sau tine deschis pt. altii cu astfel de intrebari!
Buna ziua. In urma cu o luna, am solicitat unui notar un contract vanzare-cumparare intre bunica mea si mine. Cum mai am o sora, iar mama nu este de acord, nu am avut actele doveditoare ca sunt nepot, astfel ca am platit 4000RON.

In urma cu cateva zile ne-am mai uitat o data pe contract si am observat ca este contract de intretinere. Cand am sunat la notar, mi-a spus sa nu imi fac griji ca nu poate fi spart, mai ales pentru ca este mai puternic decat un contract de vanzare-cumparare. A fost prima data cand am facut un astfel de act, deci exact titlul nu l-am citit :/

Acum as dori sa va intreb daca poate fi spart, daca intr-adevar costa atat de mult si bineinteles, daca este mai puternic decat vanzare-cumparare. Tin sa precizez ca apartamentul are 46mp.

Va multumesc anticipat.