avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1488 soluții astăzi
Forum Activitate kl11

Activitate kl11

Buna ziua, in urma cu 5 ani mi-am asumat raspunderea ( declaratie la notariat pe proprie raspundere ca voi suporta cheltuielile in caz de deces) pentru o persoana adulta, fara locuinta, pensie sau alte venituri sau rude care sa doreasca sa-si asume raspunderea, pentru a fi primita intr-un centru sicial de ingrijire batrani. In momentul actual persoanei respective i s-au cautat anii de vechime in munca, avand in momentul actual o pensie aproximativ decenta + alte venituri rezultate din vânzarea unei proprietati de catre fratele acestuia si care prin notariat i-a dat o suma de bani, considerabila, suma ce se afla doar ne numele persoanei asistate, fara a fi trecute alte persoane in acest contract (cont bancar).
Întrebarea meas este, daca in acest moment pot merge la notariat pentru a da o declaratie(probabil?) in care sa anulez declaratia prin care acum 5 ani imi asumam cheltuieli in caz de deces (sustinator legal fiind trecut acolo eu). Precizez faptul ca persoana respectiva are handicap gr1 si cred ca ar trebui sa primeasca o pensie si in acest sens, bani care am inteles ca nu-i sunt dati dumnealui si ca sunt pastrati de azil, in cazul in care persoana ar solicita sa fie mutat intr-un alt centru social, mi s-a explicat de seful de centru, dar ma rog..nu e treaba mea. Mai precizez si faptul ciudat pt mine ca adresa din buletin a respectivei persoane nu a fost schimbata pe adresa centrului social, ci este vechea adresa unde locuia in urma cu multi ani.
Va rog sa ma ajutati sa inteleg daca imi pot retrage cererea mea cat si parerea dv in legatura cu cele semnalate si va multumesc foarte mult pentru ajutor!
Răspuns la discuția asistat social
va rog, imi poate raspunde cineva???
Discuție asistat social
Buna ziua, in urma cu 5 ani mi-am asumat raspunderea ( declaratie la notariat pe proprie raspundere ca voi suporta cheltuielile in caz de deces) pentru o persoana adulta, fara locuinta, pensie sau alte venituri sau rude care sa doreasca sa-si asume raspunderea, pentru a fi primita intr-un centru sicial de ingrijire batrani. In momentul actual persoanei respective i s-au cautat anii de vechime in munca, avand in momentul actual o pensie aproximativ decenta + alte venituri rezultate din vânzarea unei proprietati de catre fratele acestuia si care prin notariat i-a dat o suma de bani, considerabila, suma ce se afla doar ne numele persoanei asistate, fara a fi trecute alte persoane in acest contract (cont bancar).
Întrebarea meas este, daca in acest moment pot merge la notariat pentru a da o declaratie(probabil?) in care sa anulez declaratia prin care acum 5 ani imi asumam cheltuieli in caz de deces (sustinator legal fiind trecut acolo eu). Precizez faptul ca persoana respectiva are handicap gr1 si cred ca ar trebui sa primeasca o pensie si in acest sens, bani care am inteles ca nu-i sunt dati dumnealui si ca sunt pastrati de azil, in cazul in care persoana ar solicita sa fie mutat intr-un alt centru social, mi s-a explicat de seful de centru, dar ma rog..nu e treaba mea. Mai precizez si faptul ciudat pt mine ca adresa din buletin a respectivei persoane nu a fost schimbata pe adresa centrului social, ci este vechea adresa unde locuia in urma cu multi ani.
Va rog sa ma ajutati sa inteleg daca imi pot retrage cererea mea cat si parerea dv in legatura cu cele semnalate si va multumesc foarte mult pentru ajutor!
Răspuns la discuția Reinscriere facultate
multumim pentru raspunsuri!!
week-end frumos!!!!!
va multumesc
Situatia este in felul urmator:
o pers se inscrie la facultate in cadrul univ de stat in 2005
(prima promotie cu 3 ani de facultate), deci:

2005-2006 anul 1
2006-2007 nu se prezinta, este exmatriculat ca nu are examene, etc
2007-2008 se reinscrie , si continua - deci anul 2
2008-2009 anul 3
si sfarsit de facultate , numai ca ramane cu restante,( avand un job nu prea s-a putut descurca mai bine)
Mai are dreptul legal vorbind sa se reinscrie? Stim ca regulile s-au schimbat si ca trebuie sa reia anul de facultate - urmator celui din care are prima restanta si sa urmeze si noile discipline probabil, oricum intrebarea ramane daca mai are dreptul sa-si reia studiile??Multumim frumos!

buna ziua, spuneti-mi va rog cum se procedeaza in cazul in care o persoana devine proprietarul unui apartament si in acest apartament locuieste cineva, respectiv nepotii proprietarului actual, care pana la momentul efectuarii succesiunii au avut drept(nepotii deci) prin lege sa stea acolo, in calitatea de ,,tolerat,,
Ma intereseaza daca maine de exemplu se prezinta noul proprietar si lespune sa iasa afara, ii poate scoate in strada de pe o zi pe alta sau exista un termen legal ce se acorda...se pot adresa cuiva? sau de exemplu noul proprietar daca vrea sa intre in casa sunt obligati sa-i dea cheia de la apartament, totusi au lucruri acolo..
Va intreb deoarece noul proprietar a amenintat ca odata ce-i ies actele de la notar sau tribunal-nu stiu exact-, vine cu sectoristul sa le puna sigiliu pe usa..
Mentionez ca nepotii in cauza sunt majori.
Va multumesc!



Răspuns la discuția Anulare succesiune
nu am stiut sa intreb asta, cred ca a dat declaratie ca renunta...intreb si revin..multumesc frumos
Răspuns la discuția Anulare succesiune
:)) i-a cedat fratelui sau in urma succesiunii facute, adica fratele are acum - este proprietarul casei intregi- are si jumatatea ce-i revenea lui !!!!
Răspuns la discuția Anulare succesiune
da, asa am scris...doi frati au facut taxa de succesiune (dupa decesul parintilor) pt o casa si unul din ei a fost convins de fratele lui sa-i cedeze si partea de casa ce-i revenea lui; acum si-a dat seama ca a facut o greseala si doreste sa-si recupereze jumatatea de casa inapoi.
(nu exista clauze de intretinere sau inmormantare dupa deces) iar actele in urma succesiunii nu au iesit inca, dureaza cca 2 luni;
Multumesc anticipat pt ajutor!