avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 840 soluții astăzi
Forum Activitate larisa61

Activitate larisa61

Răspuns la discuția Ma pot executa silit
Și în hotărâre scrie ca obliga pe pârâtul x la plata datoriilor plus penalități nu și pe mine. Ca sa fiu executat și eu nu tr sa specifice în hotărâre și numele meu?
Răspuns la discuția Ma pot executa silit
Eu nu am avut nici o datorie către ei. Mie mi s-a radiat dreptul de proprietate devenind din nou proprietar fratele meu și asociația de proprietari ne-a chemat pe amandoi
Am fost ca parat într-un dosar cu fratele meu pe care la pierdut și îl obliga la plata cheltuielilor de judecata și plata datoriilor către debitori. Acum a venit la mine la servici un plic prin care i de cere angajatorului sa îmi pună oprire pe salariu deși eu nu am nimic de plata în acel dosar. Am fost doar parte în proces cu el. Se și specifica clar ca obliga pe pârâtul x la plata datoriilor. Nu și pe mine. Ce este de făcut?
Răspuns la discuția Somatie prin afisare
eu nu mai inteleg nimic.pe acea dovada de indepliniri de citare nu se intelege numele celui care a afisat somatia.mai este legala sau nu?luna si anul sunt modificate.anul este 2010 si este taiat 2010 si este scris cu pixul 2011,iar luna este ingrosata.va multumesc astept raspuns
este legala o somatie prin afisare de catre executorul judecatoresc.se poate lua in considerare tinand cont ca nu a semnat nimeni pentru ea si ca nu se intelege numele agentului constatator care a afisat-o?daca somatia s-a facut prin afisare nu trebuia ca in procesul verbal sa semneze doi martori,vecini cu debitorul.va rog ajutati-ma!risc sa-mi pierd casa
Răspuns la discuția Actiune pauliana
in 2008...iar in 2011 am cumparat noi de la el
in anul 2011 am cumparat un apartament de la cumnatul meu si am facut contract de donatie in loc de vanzare-cumparare.Acum cateva luni in urma am primit acasa un ordid de executare pe numele cumnatului meu in care scria ca daca nu achita suma pe care o are de platit i se va pune sechestru pe apartament.exeecutoru a trimis intimpinare la agentia de cadastru pt sechestru si nu i-a fost acceptata cererea de a pune sechestru pentru ca apartamentul nu mai este pe numele lui......acum sotul meu este dat in judecata de firma careia cumnatul meu a prejudiciat-o prin actiune pauliana ;prin care cer anularea contractului de vanzare,anularea din cartea funciara aq dreptului de proprietate a sotului meu....se poate sparge actul?au seanse sa castige ei procesu?va rog ajutati-ma.trebuie sa pun avovat?va multumesc
Răspuns la discuția Act donatie
Da.este inscris un cartea funciara.de altfel notarul nu putea sa ne elibereze actele pana nu se verifica in cartea funciara daca totul este in regula
Răspuns la discuția Act donatie
I-a venit o instintare de la un executor.datoria este pe numele cumnatului meu.si apartamentul nu este ipotecat
Discuție Act donatie
In anul 2011 am cumparat un apartament de la cumnatul meu,am mers la notar sa facem actele si pentru a plati mai putin am facut act de donatie in loc de act de vanzare-cumparare.acum cumnatului meu i-a venit o hotarare judecatoreasc prin care trebuie sa achite o anumita suma si in cazul in care nu are bani o sa i se puna sechestru pe acest apartament.el are domiciliul tot pe apartamenul pe care ni l-a vandut noua.noi avem intabularea facuta si notarul ne-a eliberat documentel dupa 2 saptamani pentru a fi trecut in cartea funciara ca s-schimbat proprietaru.se poate sparge actul.va rog ajutati-ma