Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act donatie

In anul 2011 am cumparat un apartament de la cumnatul meu,am mers la notar sa facem actele si pentru a plati mai putin am facut act de donatie in loc de act de vanzare-cumparare.acum cumnatului meu i-a venit o hotarare judecatoreasc prin care trebuie sa achite o anumita suma si in cazul in care nu are bani o sa i se puna sechestru pe acest apartament.el are domiciliul tot pe apartamenul pe care ni l-a vandut noua.noi avem intabularea facuta si notarul ne-a eliberat documentel dupa 2 saptamani pentru a fi trecut in cartea funciara ca s-schimbat proprietaru.se poate sparge actul.va rog ajutati-ma
Buna ziua,
De principiu, NU!
av. Gabriel Klein Kiritescu
larisa61 a scris:
... si in cazul in care nu are bani o sa i se puna sechestru pe acest apartament ...

De unde stiti asta? Cine v-a spus? Catre cine este datoria? Apartamentul era ipotecat?
I-a venit o instintare de la un executor.datoria este pe numele cumnatului meu.si apartamentul nu este ipotecat
Daca datoria exista la data donarii, creditorul va cere revocarea donatiei si se va revoca fara probleme.
Buna ziua,
De principiu, NU!
av. Gabriel Klein Kiritescu

Se pastreaza ceea ce am spus mai sus.
Singura adaugire ar fi aceia ca sa nu se dovedeasca ca acea donatia e fost facuta tocmai ca sa nu-i fie executat bunul
Ati inscris dreptul in cartea funciara?
Va trebui sa va adresati acelui executor si sa aratati ca bunul este proprietatea dumneavoastra.
av. Gabriel Klein Kiritescu