avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act donatie

In anul 2011 am cumparat un apartament de la cumnatul meu,am mers la notar sa facem actele si pentru a plati mai putin am facut act de donatie in loc de act de vanzare-cumparare.acum cumnatului meu i-a venit o hotarare judecatoreasc prin care trebuie sa achite o anumita suma si in cazul in care nu are bani o sa i se puna sechestru pe acest apartament.el are domiciliul tot pe apartamenul pe care ni l-a vandut noua.noi avem intabularea facuta si notarul ne-a eliberat documentel dupa 2 saptamani pentru a fi trecut in cartea funciara ca s-schimbat proprietaru.se poate sparge actul.va rog ajutati-ma
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 13:05, 19 Mai 2013
Buna ziua,
De principiu, NU!
av. Gabriel Klein Kiritescu
larisa61 a scris:
... si in cazul in care nu are bani o sa i se puna sechestru pe acest apartament ...

De unde stiti asta? Cine v-a spus? Catre cine este datoria? Apartamentul era ipotecat?
I-a venit o instintare de la un executor.datoria este pe numele cumnatului meu.si apartamentul nu este ipotecat
Daca datoria exista la data donarii, creditorul va cere revocarea donatiei si se va revoca fara probleme.
Buna ziua,
De principiu, NU!
av. Gabriel Klein Kiritescu

Se pastreaza ceea ce am spus mai sus.
Singura adaugire ar fi aceia ca sa nu se dovedeasca ca acea donatia e fost facuta tocmai ca sa nu-i fie executat bunul
Ati inscris dreptul in cartea funciara?
Va trebui sa va adresati acelui executor si sa aratati ca bunul este proprietatea dumneavoastra.
av. Gabriel Klein Kiritescu

Alte discuții în legătură

Mostenire gabi40bv gabi40bv Parintii mei au decis sa-mi treaca mie pe nume jumatate din casa lor (cu uzufructul lor).Suntem trei frati,insa eu locuiesc cu ei.Mama e bolnava de f multi ... (vezi toată discuția)
Apartament vandut de doua ori andreea_giorgiana andreea_giorgiana Buna seara.In anul 2007 am incheiat un act de vanzare-cumparare a unui apartament, prin sentinta judecatoreasca definitiva si irevocabila.Antecontractul l-am ... (vezi toată discuția)
Procedura dezbatere succesiune elenacomanbz elenacomanbz mama a murit akum 2 ani si avem o casa si citeva terenuri mostenire de la bunica din partea mamei care este procedura de dezbatere amosteniri/???ele au fost 2 ... (vezi toată discuția)