avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Activitate maaruaa

Activitate maaruaa

Bun, Asociatia este activa, in consecinta am nevoie de adeverinta. Numai ca nu are cine sa mi-o elibereze, nu dau de nimeni din asociatie. Sa inteleg ca nu exista alta solutie? Raman fara indemnizatie cu toate ca eu am venituri ?
Multumesc
Cei de la sect 2 mi-au oferit 2 variante : adeverinta sau stagiu de cotizare plus adresa Reg. Com. cu dovada lichidarii angajatorului.Dar daca angajatorul nu e lichidat, ce pot face? Trebuie sa existe o solutie. Textul din lege este ambigu.
Trebuie sa depun actele pentru indemnizatia de crestere copil. 4 luni sunt lucrate in cadrul unei asociiatii non-profit si nu mai gasesc pe nimeni acolo care sa imi elibereze adeverinta necesara. Asociatia nu e lichidata. Cum procedez? Unde depun la sect 2 mi-au spus ca neaparat trebuie adeverinta...multumesc
Răspuns la discuția acces cartea funciara
multumesc
Răspuns la discuția acces cartea funciara
Va multumesc pentru raspuns, dar in textul mesajului am precizat ca notarul este cel ce a solicitat extras de autentificare si a primit raspuns ca CF Colectiva ce face referire la drumul de acces, este blocata deoarece un alt proprietar al acestui complex rezidential a cerut la randu-i printr-un notar un extras. Intrebarea era daca se blocheaza si CF colective? Se poate elibera certificatul pe parti, adica doar de pe CF individuala si sa semnam asa cu acordul partilor? A mai intampinat cineva acesta situatie?
Multumesc
Buna ziua,
Vrau sa vand apartamentul detinut in proprietate si notarul a solicitat un extras cf de autentificare, Cf fiind colectiva (ansamblu nou de locuinte) iar momentan nu se poate obtine deoarece a fost solicitat un alt extras de un alt proprietar si blocata Cf ptr drumul de acces.
Se blocheaza si Cf colectiva? Credeam ca doar cea individuala. Este blocata de azi si pana vinerea viitoare iar eupana vineri maxim am termen de vanzare-cmparare ptr un alt imobil. Deci neaparat trebuie sa vand apartamentul. Ce se poate face? A mai intalnit cineva aceasta situatie?
Multumesc

Răspuns la discuția Retrocedare terenuri/mostenitori

prin retrocedarea terenuriloc cnf legii 18/1991 bunicul impreuna cu unul din fratii sai au fost trecuti pe un titlu de proprietate de 9 ha. ulterior pe legea 1/2000, una din cele 3 fiice ale fratelui a depus cerere impreuna cu bunicul meu, fiind trecuti amandoi pe inca un titlu de proprietate de 9 ha. Bunicul a avut 4 frati. fiecare aveau dreptul la mostenire de 6 ha iar bunicul inca 2 ptr ca a avut grija de tatal lor. din partea bunicii mele au fost transferate 6 ha in comuna in care avea terenul bunicul si cred ca o parte din acestea sunt cuprinse in titlul de proprietate din 1991. Eu trebuie sa fac succesiunea deoarece atat bunicul cat si tatal meu, ca unic mostenitor au decedat.
Cum se va imparti acel titlu de proprietate din 1991? va trebui sa cedez o parte celor 3 fiice ale fratelui bunicului? Daca una din acestea a beneficiat de intreg dreptul tatalui sau prin legea 1/2000 mai au dreptul si celelalte?
Daca fac dovada ca o parte din terenul de 9 ha este al bunicii raman de impartit celelalte 3?

Multumesc anticipat
Am aflat ca fratele bunicului de pe titlul de proprietate din 1991 nu a depus cerere de retrocedare cnf legi, insa primaria a emis acest titlu si pe numele sau. Ceilalti frati ai bunicului figurau separat cu-dota- primita la casatorie. Cum pot corecta aceasta situatie? cum poate fi inlaturat fratele bunicului de pe acest titlu de proprietate asupra terenului?


prin retrocedarea terenuriloc cnf legii 18/1991 bunicul impreuna cu unul din fratii sai au fost trecuti pe un titlu de proprietate de 9 ha. ulterior pe legea 1/2000, una din cele 3 fiice ale fratelui a depus cerere impreuna cu bunicul meu, fiind trecuti amandoi pe inca un titlu de proprietate de 9 ha. Bunicul a avut 4 frati. fiecare aveau dreptul la mostenire de 6 ha iar bunicul inca 2 ptr ca a avut grija de tatal lor. din partea bunicii mele au fost transferate 6 ha in comuna in care avea terenul bunicul si cred ca o parte din acestea sunt cuprinse in titlul de proprietate din 1991. Eu trebuie sa fac succesiunea deoarece atat bunicul cat si tatal meu, ca unic mostenitor au decedat.
Cum se va imparti acel titlu de proprietate din 1991? va trebui sa cedez o parte celor 3 fiice ale fratelui bunicului? Daca una din acestea a beneficiat de intreg dreptul tatalui sau prin legea 1/2000 mai au dreptul si celelalte?
Daca fac dovada ca o parte din terenul de 9 ha este al bunicii raman de impartit celelalte 3?

Multumesc anticipat
In cazul colegilor ramasi, s-a demerat o campanie in care pana la sfarsitul acestei luni, fiecare angajat in parte sa semneze un contract pentru facilitatea de overdraft, indiferent de cand o detin. Exista si posibilitatea refuzului semnarii acestui contract. Care ar putea fi consecintele refuzului semnarii?
Buna ziua,

Sunt angajat al unei banci romanesti. Dupa angajare mi s-a activat de catre banca o limita de overdraft, care a fost marita an de an, dar pentru care nu exista un contract incheiat in acest moment. Mi-am prezentat demisia, si in decizia primita, imi este notificat faprul ca trebuie sa achit toate debitele fata de angajator, deci si overdraftul, pentru a primi foaia de lichidare.
Din pacate ma aflu in imposibilitatea de a achita acesta suma si angajatorul nu permite pastrarea in conditii de dobanda standard a acestei facilitati. pot face ceva in acest sens?
Multumesc