avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Activitate stefanis

Activitate stefanis

Răspuns la discuția Donatie. Probleme intabulare
Buna ziua si multumesc ptr raspuns!Revin:constructia a fost ridicata in 2007,cu autorizatie legala,cu avize cu tot ce trebuie,cu pv de receptie,totul cnf legii.Se schimba cu ceva situatia?Adica doresc sa definitivez cadastrul,atat pe teren cat si pe constructie,pe numele donatarului,fara mentiunea de "uzufruct".Multumesc!
Buna ziua,va rog frumos:am primit o proprietate prin donatie,cu uzufruct viager.La momentu efectuarii donatiei,era efectuat doar cadastru pe teren nu si pe locuinta.De la oficiul de cadastru,am primit adresa ca nu se poate efectua intabulare si pe locuinta deoarece nu au fost depuse documente si ptr locuinta.In situatia aceasta avand cadastru, pe care l-am facut ulterior,ptr locuinta,unde trebuie sa ma adresez?Pot merge personal cu documentele ptr a definitiva intabularea si ptr locuinta?Intre timp donatorul doreste sa renunte la mentiunea de uzufruct viager.Ce trebuie sa faca donatorul,ptr a renunta la clauza de uzufruct.MULTUMESC FRUMOS!


Răspuns la discuția Anulare uzufruct
inca ceva,va rog:la acelasi notar sau orice birou notarial?
Buna ziua!cu scuze,va intreb,cum poate fi anulata o clauza de UZUFRUCT VIAGER dintr-un act de donatie(este vorba despre un teren si o casa,primita de la parinti,care s-au razgandit si vor sa renunte la clauza de uzufruct)Multumesc!
Răspuns la discuția Donatie. Probleme intabulare.
stefanis a scris:

Buna ziua,va rog frumos:am primit o proprietate prin donatie,cu uzufruct viager.La momentu efectuarii donatiei,era efectuat doar cadastru pe teren nu si pe locuinta.De la oficiul de cadastru,am primit adresa ca nu se poate efectua intabulare si pe locuinta deoarece nu au fost depuse documente si ptr locuinta.In situatia aceasta avand cadastru, pe care l-am facut ulterior,ptr locuinta,unde trebuie sa ma adresez?Pot merge personal cu documentele ptr a definitiva intabularea si ptr locuinta?Intre timp donatorul doreste sa renunte la mentiunea de uzufruct viager.Ce trebuie sa faca donatorul,ptr a renunta la clauza de uzufruct.MULTUMESC FRUMOS!










:(


Buna ziua,va rog frumos:am primit o proprietate prin donatie,cu uzufruct viager.La momentu efectuarii donatiei,era efectuat doar cadastru pe teren nu si pe locuinta.De la oficiul de cadastru,am primit adresa ca nu se poate efectua intabulare si pe locuinta deoarece nu au fost depuse documente si ptr locuinta.In situatia aceasta avand cadastru, pe care l-am facut ulterior,ptr locuinta,unde trebuie sa ma adresez?Pot merge personal cu documentele ptr a definitiva intabularea si ptr locuinta?Intre timp donatorul doreste sa renunte la mentiunea de uzufruct viager.Ce trebuie sa faca donatorul,ptr a renunta la clauza de uzufruct.MULTUMESC FRUMOS!










:(