avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 155 soluții astăzi
Forum Activitate andreeaene22

Activitate andreeaene22

Multumesc pentru raspuns
Buna ziua.sotul meu a primit in donatie de la parintii lui un teren pe care ne-am construit casa in care locuim.eram casatoriti de 3 ani cand s-a facut donatia dar eu nu am fost inclusa in ea. In CF a terenului apare doar sotul, si pe aut de constructie la fel.in acest caz, ce drepturi am eu asupra casei si terenului, in conditiile in care am ales inainte de casatorie totul la comun?
Contractul meu de munca la aceasta firma este pe perioada determinata si expira in dec 2018, perioada in care voi fi in CCC.
Imi puteti spune care sunt urmatorii pasi? Am citit alte raspunsuri pe site ca acest contract se va incheia de drept. Firma mai are vre-o obligatie catre mine sau eu catre firma?

Multumesc!
Buna ziua,

Pe 26 iunie as vrea sa intru in concediu prenatal, insa la inceputul lunii iulie (5-10) colega de serviciu pleaca la mare si ar dori sa ii tin locul la serviciu in aceasta perioada.
Exista posibilitatea de a fi in concediu prenatal si de a lucra cateva zile in aceasta perioada? bineinteles, voi fi platita pentru zilele lucrate.

Multumesc!
buna ziua,

sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns la urmatoarea situatie:
-pe 29 iunie va trebui sa ma reintorc la serviciu din CCC
-am fost angajata la o societate care si-a schimbat sediul social in Bucuresti, dar a ramas cu punct de lucru in orasul in care m-am angajat.
- in momentul intrarii in CCC, eram angajata la pc de lucru, fapt stipulat in act aditional la CIM.
-in acesti 2 ani, firma a inchis punctul de lucru, dar nu stiu daca si oficial, cert este ca acolo nu mai lucreaza nimeni de cand am intrat eu in CCC
-zilele acestea am intrebat ce se va intampla la reintoarcerea mea la serviciu, si mi s-a raspuns, neoficial, sa vin sa lucrez la sediul social, care intre timp s-a mutat iar, tot in Bucuresti, dar pe alta strada (eu nu am fost anuntata de aceasta schimbare; nu stiu daca trebuia).
-va rog sa imi dati un sfat cu pasii de urmat, deoarece eu nu doresc sa fac naveta zilnic la Bucuresti , sunt 80 de km distanta, 160 dus intors.
multumesc frumos!